Групата на световните борци срещу корупцията GRECO вдигна мерника на принца на Монако
Групата на държавите срещу корупцията (GRECO) препоръча на Монако да предприеме мерки за борба с конфликтите на интереси, включително чрез осигуряване на по-голяма прозрачност по отношение на ролята на принца на Монако Албер II, съобщава Bloomberg.
GRECO препоръча на кралството, което описа като място, „където преобладава културата на дискретност“, да предприеме широкообхватни реформи, насочени към борбата с конфликтите на интереси, подкупите и други злоупотреби. Групата също така критикува принц Алберт, че има „неофициално княжеско вето“ и играе „фундаментална роля“ по някои въпроси, без да бъде обект на съдебно преследване и се дистанцира от ежедневната работа на изпълнителната власт. GRECO отбеляза, че повишената прозрачност по отношение на Алберт ще позволи на гражданите и медиите да „уверят, че той упражнява властта си добросъвестно“. Групата се позовава на статия в Bloomberg Businessweek, която обсъжда държавни договори и разрешителни, издадени на компании, контролирани от племенниците на принц Алберт - Андреа и Пиер Казираги. В тази връзка имаше призив той да бъде отстранен от решения, от които той или семейството му имат интерес.
Групата GRECO също така смята, че в Монако липсва антикорупционна стратегия за тези на висши управленски позиции и това „може да отразява липсата на решимост за разрешаване на проблема“. Групата на държавите, борещи се срещу корупцията - Group of States against Corruption (GRECO) към Съвета на Европа е антикорупционна мониторингова организация със седалище в Страсбург. Учредена е на 1 май 1999г. г. като разширено частимно споразумение между 17 държави членки на Съвета на Европа. GREKO, която е отворена не само за европейските държави, има 48 члена, включително и САЩ. От август 2010 г. всички членове на Съвета на Европа са и членове на групата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.