Хиляди арменци напускат Нагорни Карабах заради страхове от етническа чистка
Нарастващ брой етнически арменски бягат от Нагорни Карабах след превземането на спорния регион от Азербайджан миналата седмица, предаде Би Би Си.
Досега повече от 6500 души са преминали в Армения от анклава, който е дом на около 120 000 етнически арменци.
Те напуснаха, след като правителството в Ереван обяви планове да премести онези, които са останали без дом в резултат на боевете.
Премиерът на Армения предупреди, че в региона е „в ход“ етническа чистка.
„Това се случва точно сега и това е много жалък факт, защото се опитвахме да предупредим международната общност за това“, каза Никол Пашинян пред репортери.
Азербайджан заяви, че иска да реинтегрира етническите арменци като „равноправни граждани“.
Пратениците на Армения и Азербайджан трябва да се срещнат за преговори с подкрепата на ЕС в Брюксел по-късно във вторник - първите подобни преговори след превземането на Нагорни Карабах. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър призова двете страни да постигнат трайно мирно споразумение.
Междувременно се появи информация, че край най-големия град на Нагорни Карабах - Степанакерт, експлозия в склад за бензин е ранила тежко повече от 200 души. Инфоромацията дойде от местният омбудсман по правата на човека Гегам Степанян, които я сподели в социалната мрежа X, известна доскоро като Twitter.
Все още не е ясно каква е причината за взрива.
Докато хората бягат, на арменската граница има големи задръствания.
От Би Би Си разговаряли с бежанците, пристигнали в неделя в град Горис в Армения, близо до границата с Карабах.
„Отдадох целия си живот на родината си. Би било по-добре да ме убият, отколкото това“, е казал един от тях.
Друга жена е споделила пред медията, че е бежанец за втори път, като тя е била в тази позиция и по време на време на конфликта през 2020 г.
До момента арменското правителство не е представило ясен план за това как ще се справи с наплива от хора, но премиерът Пашинян обяви миналата седмица, че страната има готовност да приеме до 40 хил. бежанци.
Междувременно повече от 140 души са били арестувани в Ереван в понеделник след поредни антиправителствени протести, според местни медии, цитиращи вътрешното министерство на страната.
Агенция ТАСС съобщи, че специални части са започнали да задържат демонстранти, които блокираха пътища в Ереван.
Полицията беше разположена и пред главната сграда на правителството, в която някои демонстранти се опитваха да нахлуят.
Миналата седмица за първи път избухнаха протести срещу начина, по който правителството подхожда към кризата в Нагорни Карабах.
Пашинян е обвинен в предоставянето на твърде много отстъпки на Азербайджан и има призиви за неговата оставка.
Арменските сепаратистки сили на територията се съгласиха да се разоръжат в сряда след светкавична азербайджанска военна офанзива.
Армения многократно е заявявала, че масовото изселване от региона ще бъде по вина на азербайджанските власти.
В телевизионно обръщение в неделя Пашинян каза, че мнозина в анклава ще „виждат експулсирането от родината като единствен изход“, освен ако Азербайджан не осигури „реални условия на живот“ и „ефективни механизми за защита срещу етническо прочистване“.
Той повтори, че неговото правителство е готово да „приветства с любов нашите братя и сестри“.
Нагорни Карабах - планински регион в Южен Кавказ, е международно признат като част от Азербайджан, но се контролира от етнически арменци от три десетилетия.
Анклавът е подкрепен от Армения, но също и от нейния съюзник Русия, която има стотици войници там от години.
Петима руски миротворци бяха убити, заедно с най-малко 200 етнически арменци и десетки азербайджански войници, когато азербайджанската армия нахлу миналата седмица.
В неделя министерството на отбраната на Азербайджан съобщи, че е конфискувало още военно оборудване, включително голям брой ракети, артилерийски снаряди, мини и боеприпаси.
Въпреки публичните уверения на Азербайджан, има страхове за жителите на Нагорни Карабах, като само една доставка на помощ от 70 тона храна беше разрешена, откакто сепаратистите приеха примирието и се съгласиха да се разоръжат.
Лидери на етнически арменци казват, че хиляди са без храна или подслон и спят в мазета, училищни сгради или на улицата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.