Индия ще тегли заем за рекордните близо 200 млрд. долара през фискалната 2023/24 година

Индия ще тегли заем за рекордните близо 200 млрд. долара през фискалната 2023/24 година

Индия ще тегли заем за рекордните близо 200 млрд. долара през фискалната 2023/24 година

Индийското правителство ще заеме рекордните 16 трилиона рупии (198 милиарда долара) през фискалната година до март 2024 г. Това показва проучване на Ройтерс  сред икономисти, според които разходите за инфраструктура и фискалната дисциплина трябва да бъдат най-важните бюджетни приоритети.

Брутната задлъжнялост на федералното правителство се е увеличила повече от два пъти през последните четири години, тъй като правителството на премиера Нарендра Моди харчи много, за да смекчи икономиката от последиците от пандемията COVID-19 и да осигури облекчение на бедните.

Бюджетът от 1 февруари ще бъде последният пълноценен преди националните избори през 2024 г. и преди изборите в няколко големи населени щата, които ще бъдат ключови тестове за управляващата Bharatiya Janata Party (BJP).

Но спадът в данъчните приходи и очакваното забавяне на икономическия растеж през следващата фискална година ще ограничат способността на правителството да намали заемите в близко бъдеще.

Брутните заеми през следващата фискална година се очаква да достигнат 16,0 трилиона рупии, спрямо приблизително 14,2 трилиона рупии през 2022/23 г., според средната прогноза на 43 икономисти.

Прогнозите бяха в тесен диапазон от 14,8 трилиона до 17,2 трилиона рупии. Дори и да е в долния край на диапазона, брутните заеми за 2023/2024 г. лесно биха били най-високите в историята. Когато BJP на Моди дойде на власт през 2014 г., брутният годишен заем на страната беше само 5,92 трилиона рупии, припомня Ройтерс.

"Основната причина, поради която брутните заеми ще бъдат все още доста високи, е тежестта на изплащането. Правителството взе много заеми през последните няколко години, за да има средства за пандемията, което означава, че тежестта за изплащане сега ще бъде доста висока за няколко години", каза Дхирадж Ним, икономист в ANZ. Ним оцени изплащанията за 2023/24 г. на около 4,4 трилиона рупии.

Докато икономисти в отделно проучване на Ройтерс прогнозира, че правителството ще намали бюджетния дефицит до 6,0% от БВП през 2023/24 г., той все още ще бъде доста над средното ниво от 4% до 5%, наблюдавано от 70-те години на миналия век и далеч от целта достигайки 4,5% до 2025/26 г.

Дефицитът е повече от два пъти спрямо този преди пандемията. Повишаването на лихвените проценти увеличи тежестта за изплащане на заетите пари, допълва изданието. 

Устойчивост на дълга

Международният валутен фонд заяви миналия месец, че Индия се нуждае от по-амбициозен план за фискална консолидация, за да се гарантира, че дългът ще бъде устойчив в средносрочен план. Правителството казва, че настоящият му план вече е достатъчен за задачата. Задлъжнялостта на федералните и щатските правителства се равнява на 83% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП), съотношение, по-високо от това на много други нововъзникващи икономики. Суверенният кредитен рейтинг на страната е само една степен над нивото на боклука.

"С фискалния дефицит и публичния дълг на исторически върхове, Индия трябва деликатно да балансира фискалната дисциплина спрямо необходимостта от подкрепа на растежа. Правителството трябва да поеме тежката работа върху капиталовите разходи", казва Суджит Кумар, икономист в Union Bank на Индия.

Кумар добави, че инфраструктурните инвестиции "ще бъдат очевидно предпочитание" за разходите, но икономическото забавяне ще намали събираемостта на данъците и това ще ограничи способността на правителството да поддържа капиталовите разходи толкова бързо, колкото е от 2020/21 г. насам.

Проучването също така показа, че капиталовите разходи на индийското правителство ще се увеличат до рекордните 8,85 трилиона рупии, около 2,95% от БВП, през следващата фискална година. 

Но растежът на тези разходи вероятно ще се забави едва наполовина от темпото през последните три години.

Индия се нуждае от голямо правителствено финансиране за основен ремонт на инфраструктурата, за да изпълни амбицията си да стане алтернатива на Китай като световна фабрика.

На въпроса кои трябва да бъдат двата най-неотложни бюджетни приоритета, само половината от анкетираните, 18 от 36, казаха фискална дисциплина и инвестиции в инфраструктура. Останалите 18 номинираха създаването на работни места, образованието, здравеопазването или развитието на селските райони.

Правителството на Индия ще намали субсидиите за храна и торове до 3,7 трилиона рупии, повече от 25% под нивото от около 5 трилиона рупии, предвидено в бюджета за 2022/23 г., сочи проучването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ