Източното Средиземноморие и Близкият изток се затоплят два пъти по-бързо от останалия свят

Източното Средиземноморие и Близкият изток се затоплят два пъти по-бързо от останалия свят

Източното Средиземноморие и Близкият изток се затоплят два пъти по-бързо от останалия свят

Източното Средиземноморие и Близкият изток се затоплят два пъти по-бързо от останалия свят. Очаква се температурата в района да се покачи с 5 градуса по Целзий (9 градуса по Фаренхайт) до края на века, ако не бъдат предприети действия. Това се казва в доклад на международна група учени под ръководството на Центъра за изследване на климата и атмосферата на Кипърския институт и Института по химия Макс Планк. Обобщените данни за въздействието на изменението на климата в региона се публикуват преди срещата на върха на ООН за климата в Египет този ноември, пише Kathimerini.

Регионът ще изпита „безпрецедентни“ горещи вълни, по-тежки и по-продължителни суши, прашни бури и недостиг на валежи, които ще „компрометират сигурността на водата и храните“ за 400-те милиона души в региона, според резюме на доклада, публикуван в списание Reviews of Geophysics.

Източното Средиземноморие и Близкият изток са по-податливи на затоплянето поради техните уникални природни характеристики, като големи пустинни пространства и по-ниски нива на водата, се казва в проучването.

„Това би означавало сериозни предизвикателства за крайбрежната инфраструктура и селското стопанство и може да доведе до засоляване на крайбрежните водоносни хоризонти“, предупреди Зитис, цитиран от Daily Sabah. По-солената вода от покачващите се морски нива и ниските валежи може сериозно да навреди на културите и рибарството.

 „Това би означавало сериозни предизвикателства за крайбрежната инфраструктура и селското стопанство и може да доведе до засоляване на крайбрежните водоносни хоризонти“, предупреди Зитис. По-солената вода от покачващите се морски нива и ниските валежи може сериозно да навреди на културите и рибарството.

Най-уязвимите групи в региона, включително възрастни хора, деца и бременни, ще бъдат изправени пред големи здравни предизвикателства, твърди директорът на Института Макс Планк Джос Лелиевелд. Много европейски нации вече имат инициативи за подпомагане на уязвими хора при екстремно време.

Регионът бързо изпреварва Европейския съюз като източник на парникови газове и се превръща в основен в световен мащаб, e записано в документа. Китай, САЩ, Индия и ЕС сега са най-големите емитенти в света.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ