„Халюцинирам“ - дума на годината според речника на Кеймбридж

„Халюцинирам“ - дума на годината според речника на Кеймбридж

Речникът на английския език на Кеймбридж определи за дума на годината глагола „халюцинирам" (hallucinate), който през 2023 г. придоби ново значение на фона на развитието на технологиите за изкуствен интелект (ИИ), съобщава АП.

Експертите обаче подчертават, че в този случай думата не се приема в обичайния смисъл, като за хора, които виждат, чуват или чувстват нещо, което не е действителност. Тази дума е термин, свързан с областта на изкуствения интелект /ИИ/ и се отнася до ситуация, в която ИИ произвежда невярна информация. „Когато ИИ (или компютърна система, която има някои от качествата на човешки мозък, като например способността да синтезира език по начин, подобен на този, използван от човека) халюцинира, произвежда невярна информация“, отбелязва в своето обяснение екипът на речника.

„Екипът от лингвисти избра глагола "халюцинирам" за своя дума на годината за 2023 г., защото смята, че новото значение стига до сърцевината на това защо хората говорят за изкуствен интелект", се казва в изявление на сайта на речника. "Говорим по-специално за новото значение на този глагол, което в контекста на ИИ технологиите вече може да се преведе като „произвеждане на невярна информация". Както посочиха съставителите на речника, „халюцинирам" беше една от многото думи, които тази година придобиха допълнително значение в светлината на развитието на ИИ".

С получаването на широка известност на инструментите с изкуствен интелект през миналата година като chatbots, сега се използват навсякъде за производство на съдържание. Например, ChanGPT беше използван от съдия от апелативен съд в Обединеното кралство, за да напише част от съдебно решение и дори някои писатели използват чатботове, за да помогнат на работата ви. Въпреки това, съдържанието, създадено от chatbots, не винаги е надеждно. И когато ИИ произвежда информация с различна степен на недостоверност - от странна до напълно безсмислена, това се нарича "халюцинация". Такива халюцинации в психиатрията се наричат ​​също "конфабулации". Приложени към човек, това са фалшиви спомени, в които факти, които са били в действителност или модифицирани, се пренасят в друго време и могат да бъдат комбинирани с напълно измислени събития. Отбелязвайки способността на ИИ да халюцинира, схециалстът от издателството на речника Уендълин Никълс предупреждава: „Фактът, че ИИ може да халюцинира, ни напомня, че хората все още трябва да използват умения за критично мислене, когато използват такива инструменти.“ Малко по-рано Collins Dictionary of English представи своята версия на главната дума на годината. Според този речник думата на годината е „изкуствен интелект“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Научете мозъка си на по-добри навици
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.