Американските санкции започват да дават отражение върху търговията на Русия с Турция и Китай

Американските санкции започват да дават отражение върху търговията на Русия с Турция и Китай

САЩ обмислят да наложат санкции на китайски компании, за които смятат, че помагат на Русия във военните ѝ действия в Украйна. Това заявиха пред Си Ен Би Си членове на Конгреса на САЩ, отбелязвайки първото директно прехвърляне на вината към Пекин от началото на войната.

Сенаторът демократ Джералд Конъли, член на комисията по международни отношения в Камарата на представителите на САЩ, каза през уикенда, че законодателите вече обмислят такива планове, след като подобни мерки бяха предложени миналата седмица от Европейския съюз.

Разпоредбите ще отбележат първите директни наказания срещу Пекин въпреки дългогодишните подозрения на Запада относно подкрепата му за военните операции на Русия.

„Китай трябва да разбере, че същите видове санкции, които наистина започват да оказват влияние в Русия и засягат руската производителност, икономически резултати и качество на живот, могат да бъдат приложени и към Китай“, каза той. „И честно казано, Китай може да загуби много повече от Русия.“

Санкциите на САЩ могат сериозно да навредят на китайската икономика, която изпитва затруднения след по-бавно от очакваното възстановяване от COVID-19 и кризата в сектора на недвижимите имоти. Но подобна стъпка може също да навреди и на САЩ, като се има предвид търговската взаимозависимост на страните. Това съображение предизвикваше предпазливост във Вашингтон в миналото.

Все пак Конъли каза, че това няма да възпре подобни наказания, които могат да дойдат „много скоро“.

„Моята надежда е самата заплаха и фактът, че европейците са наистина сериозни по отношение на това, което е сравнително скорошно развитие, да дадат нещо за размисъл в Пекин“, каза той.

Запитан дали САЩ обмислят санкции срещу Китай, подобни на предложените от ЕС, американският сенатор Бен Кардин каза, че Конгресът в момента разглежда варианти с администрацията на Байдън.

„Това е област, която разглеждаме, и Конгресът работи с администрацията за това как можем да наложим санкциите срещу Русия , като това ще изисква по-голямо сътрудничество на други страни“.

Си Ен Би Си съобщи миналата седмица, че Европейският съюз се готви да наложи санкции на китайски компании, за които смята, че помагат на Русия да заобиколи западните наказателни мерки.

Предложенията, които ще бъдат част от 13-ия пакет от санкции на блока от началото на пълномащабното нахлуване на Русия, може да бъдат готови по-късно този месец, за да отбележат втората годишнина от началото на войната. Първият дипломат на ЕС Жозеп Борел каза в понеделник, че тези планове са придобили нова спешност след смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални.

Плановете идват на фона на продължаващите съобщения, че Пекин подкрепя военната икономика на Москва.

Разследване на Си Ен Би Си от септември установи, че китайските фирми играят критична роля в засилването на военния капацитет на Русия, включително чрез търговията със стоки за използване на бойното поле в Украйна. Отделен доклад от януари установи, че Китай се е превърнал в ключов канал за насочване на критични западни технологии към Русия.

Китайското външно министерство и Съветът за национална сигурност на САЩ не са отговорили незабавно на искания на Си Ен Би Си за коментар.

Опасността САЩ да наложат санкции на компании от трети страни, които продължават да имат бизнес с Русия е довела до охлаждане на  турско-руската търговия като е нарушила или забавила някои плащания както за внос на петрол, така и за турския износ, посочва "Ройтерс" като се позовава на седем добре информирани изтоника. Нарушенията в плащанията се дължат главно на това, че турските банки преразглеждат бизнеса си и затягат спазването на изискванията към руските клиенти.

Русия е най-големият износител на суров петрол и дизелово гориво за енергийно бедната членка на НАТО Турция, като през 11-те месеца до ноември е доставила 8,9 млн. метрични тона суров петрол и 9,4 млн. тона дизелово гориво на черноморската си съседка.

Според търговците на петрол обаче проблеми, подобни на тези с плащанията, пред които сега е изправена Турция, вече са нарушили доставките на руски петрол за Индия и са усложнили тези за Обединените арабски емирства и Китай.

Източник от руска петролна компания заяви, че руските износители на петрол не са получавали плащания от Турция от две до три седмици. "Стана трудно да се извършват някои енергийни плащания към Русия, особено след новите санкции (заплаха) в края на декември. Някои плащания бяха прекъснати", заяви турски източник, запознат с въпроса за плащанията.

" Наложи се първоначално договореният метод да бъде променен или плащането да бъде отложено, но доставката да продължи. Възможно е да има проблеми при всеки отделен товар", каза източникът.

Източниците от индустриалния и финансовия сектор коментираха прекъсването на плащанията и търговията при условие на анонимност, тъй като не са упълномощени да говорят по чувствителни въпроси.

"Проблемите с плащанията започнаха след декември. Фокусът не е върху вноса на петрол, но това е обезпокоително. То не е повлияло на ежедневното функциониране, но ни напомня, че всеки момент може да възникне проблем", заяви източник от турската петролна индустрия.

Анкара се противопоставя на западните санкции срещу Москва, въпреки че критикува нахлуването на Русия в Украйна преди две години. Тя успя да запази тесни връзки както с Москва, така и с Киев по време на конфликта.

Въпреки че Анкара заяви, че санкциите няма да бъдат заобикаляни на турска територия, миналата година Вашингтон засили натиска за спиране на транзита на стоки с двойна употреба, които Русия може да използва на бойното поле, и предупреди, че турските банки и компании могат да бъдат засегнати от вторични американски санкции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ