Китайска дипломатическа офанзива в САЩ преди срещата между Си Дзинпин и Джо Байдън в Сан Франциско
Поредицата от контакти между китайски и американски представители на различни нива през последно време са признак, че двете страни се опитват да стабилизират отношенията си и те създадоха основа за предстоящата в сряда в Сан Франциско среща между Си Дзинпин и Джо Байдън. Това поясни в официална позиция Радио Китай. Това ще е втора такава среща след като двамата лидери разговаряха по време на форума на Г-20 в Бали през ноември 2022 г.
Двамата ще обменят мнения по стратегически, общи и свързани с двустранните отношения въпроси, както и с горещите международни проблеми. Отношенията между Китай и САЩ в последно време са обтегнати, което започна със сваления над САЩ китайски балон – Китай заяви, че уредът е метеорологичен, а амерканската страна твърдеше, че е шпионски.
През юни тази година държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън посети Китай, демонстрирайки желание за подобряване на отношенията. За първи път официални представители на американското правителство участваха в току-що приключило 6-о Международно изложение за внос в Шанхай, а броят на представилите се там компании бе висок – над 200.
Преди ден зам.-министърът на финансите на Китай даде брифинг в Сан Франциско, на който бяха представени резултатите от посещението в САЩ на Хъ Лифън, член на Политбюро на ККП, вицепремиер на Държавния съвет и лидер на Китайско-американския съвет за икономика и търговия. Китайският вицепремиер е провел няколко кръга преговори с министъра на финансите на Съединените щати Джанет Йелън, които са продължили общо 10 часа. Двете страни приветстваха създаването на китайско-американска работна група по икономическите и финансовите въпроси и провеждането на редовни работни срещи. Китай и Съединените щати не търсят икономическо „разединяване“, приветстват развитието на здрави икономически отношения, осигуряване на равни условия за бизнеса и работниците на двете страни, както и работата за подпомагане на страни с ниски доходи и развиващи се икономики. Пекин продължава да смята, че прагматичният диалог с Вашингтон изисква загърбване на представата за другата страна единствено като конкурент, преодоляване на негативното въздействие, оказвано от теснопартийни и частни интереси, и обръщане към реалните интереси на държавите и хората, твърдят властите в Китай, съобщава Радио Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.