Кристалина Георгиева призова Индия да преосмисли забраната за износ на пшеница
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева призова Индия да преразгледа забраната си за износ на пшеница, като заяви, че страната може да играе ключова роля за международната продоволствена сигурност и глобалната стабилност.
„Оценявам факта, че Индия трябва да нахрани близо 1,35 милиарда души и съм запозната с горещата вълна, която намали селскостопанската производителност в страната, но бих помолила Индия да преразгледа позицията си възможно най-скоро, защото колкото повече държави въведат ограничения за износа, толкова повече другите ще бъдат изкушени да ги последват. Така ще се озовем в ситуация, в която глобалната общност е по-лошо подготвена да се справи с кризата“, каза Георгиева пред телевизия NDTV по време на Световния икономически форум в Давос.
На въпрос колко би помогнало, ако Индия отмени забраната си, Георгиева отговори: „Пшеницата е една от областите, където Украйна и Русия са драстично засегнати от войната, така че в зависимост от това колко Индия може да изнася и къде насочва своя износ, тя може да има значително въздействие, особено ако износът отиде в най-силно засегнатите страни като Египет или Ливан, където виждаме не само риск от глад, но и риск от социални вълнения и въздействие върху глобалната стабилност“.
По-рано този месец Индия забрани износа на пшеница заради горещата вълна в страната, която ограничи производството, както и на високите местни цени на фона на силното експортно търсене.
Правителството в Делхи обаче заяви, че все пак ще позволи бъдат изнесени количества по вече договорени доставки и че може да прави изключения в случаи, когато има искания от страни, които опитват да „задоволят своите нужди от продоволствена сигурност“.
Вторият по големина производител на пшеница в света вероятно ще има реколта от 106,41 млн. тона пшеница през 2020 г., което е с близо 4,4% под предходната прогноза, съобщи министерството на земеделието в четвъртък.
Забраната за износ бе голям обрат в политиката на правителството, което по-рано обяви, че очаква рекорден износ през тази година.
Международните доставки на пшеница бяха засегнати сериозно от руската инвазия в Украйна, тъй като двете страни заедно представляват около 30% от световния износ на пшеница.
Износът на Украйна е силно затруднен, защото войната я принуди да затвори пристанищата си, докато износът на Русия е засегнат от западните санкции.
Други експортни лидери като Канада и Австралия също съобщават за проблеми с производството, допринасящи за трудната ситуация, която може да доведе до нови рекордни върхове на световните цени. Това ще се отрази особено тежко на бедните потребители в Азия и Африка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.