Лондон изключи плащане на репарации за търговията с роби на страните от Британската общност

Лондон изключи плащане на репарации за търговията с роби на страните от Британската общност

Правителството на Обединеното кралство изключи плащането на репарации на страните от Британската общност за търговията с роби. Това съобщи британският външен министър Дейвид Лами в интервю за BBC. Според него темата за изплащането на репарации „не е дискусията, която хората искат“. Лами посочи, че не става дума за „прехвърляне на средства“ към засегнатите страни, особено предвид трудната икономическа ситуация в самото Обединено кралство.

В същото време той нарече трансатлантическата търговия с роби „ужасен период“ в историята на кралството, оставил „белези“. „Аз съм потомък на поробени хора, така че го признавам“, каза Лами. Ръководителят на британското външно министерство добави, че Лондон е готов да развива отношенията със страните от Британската общност чрез сътрудничество в областта на образованието и науката. Лами, който има гвиански корени, през юли стана първият шеф на външното министерство, чиито предци са били роби.

През последните години карибските държави все по-често говорят за необходимостта Великобритания да плати репарации във връзка с търговията с роби, която е активно насърчавана от Лондон през XVII-XVIII век. В края на октомври на срещата на върха на Британската общност в Самоа беше прието комюнике, което съдържа точка за необходимостта да започне обсъждането на темата за репарациите.

Според вестник The Guardian Обединеното кралство е било принудено да се съгласи на вклйчването на подобна формулировка в окончателния документ под натиск от редица карибски държави, които не са доволни от първоначалния категоричен отказ на Лондон да обсъди компенсация. Както отбеляза The Daily Mail, страните, засегнати от търговията с роби, настояват Лондон да плати най-малко 206 милиарда паунда (270 милиарда долара) репарации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ