Михаил Горбачов – лидерът, свалил Желязната завеса, си отиде на 91-годишна възраст

Михаил Горбачов – лидерът, свалил Желязната завеса, си отиде на 91-годишна възраст

Михаил Горбачов - последният лидер на СССР от 1985 до 1991 г., си отиде на 91-годишна възраст след продължително боледуване, съобщиха световните агенции.

 „Михаил Сергеевич Горбачов почина тази вечер (30 август - бел.р.) след тежко и продължително боледуване“, предаде РИА Новости, позовавайки се на съобщение на Централната клинична болница.

Руският президент Владимир Путин поднесе своите съболезнования на семейството и близките, информира неговият говорител Дмитрий Песков.

Президентът на САЩ Джо Байдън го нарече "човек със забележителна визия" в свое изявление, цитирано от CNN. „Като лидер на СССР, той работи с президента Рейгън за намаляване на ядрените арсенали на нашите две страни, за облекчение на хората по света, които се молят за край на надпреварата в ядрените оръжия“, отбеляза американският президент, добавяйки, че реформите на Горбачов са довели до „по-безопасно свят и по-голяма свобода за милиони хора."

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, написа в Twitter, че ролята на Горбачов в прекратяването на Студената война "отвори пътя за свободна Европа. Това наследство няма да забравим".

Френският президент Еманюел Макрон написа, че Горбачов е „човек на мира“, който „промени нашата обща история“.

Човекът, на когото се приписва въвеждането на ключови политически и икономически реформи в СССР за прекратяването на Студената война, беше с влошено здраве от известно време.

Със своята открита, харизматична природа Горбачов разби шаблона за съветски лидери, които дотогава бяха самотни, отдалечени, ледени фигури. Почти от самото начало на своето ръководство той се стреми към значителни реформи, така че системата да работи по-ефективно и по-демократично. Оттук и двете ключови фрази от ерата на Горбачов: „гласност“ и „перестройка“.

"Аз започнах тези реформи и моите пътеводни звезди бяха свобода и демокрация, без кръвопролития. Така хората ще престанат да бъдат стадо, водено от пастир. Те ще станат граждани", бе ключовата му позиция.

Михаил Горбачов е роден в селско семейство на 2 март 1931 г. близо до Ставропол. Като момче той работи в стопанството, заедно с баща си, който е комбайнер.

Става член на Комунистическата партия през 1952 г. и получава юридическо образование от Московския университет през 1955 г. Именно тук среща и се жени за състудентката и Раиса Титаренко.

В началото на 60-те години Горбачов става ръководител на Отдела по земеделие на Ставрополския край. До края на десетилетието се издига до върха на партийната йерархия в региона. Той привлече вниманието на Михаил Суслов и Юрий Андропов, членове на Политбюро, основният орган за определяне на политиката на Съветския съюз. С тяхната подкрепа той става член на Централния комитет през 1971 г. и пътува в чужбина като новата изгряваща звезда на комунизма.

През 1978 г. Горбачов се завръща в Москва, а на следващата година е избран за кандидат-член на Политбюро. Неговото управление на съветското селско стопанство не беше успешно, тъй като той си дава сметка, че колективната система е фундаментално сгрешена.

Пълноправен член на Политбюро от 1980 г., Горбачов става по-влиятелен през 1982 г., когато неговият ментор Андропов наследява Леонид Брежнев като генерален секретар на партията. Той си изгради репутация на враг на корупцията и неефективността, като най-накрая се издигна до най-високото партийно място през март 1985 г.

В международен план Михаил Горбачов и Роналд Рейгън успяха да установят продуктивни отношения, изковавайки Договора за ликвидиране на ядрените сили със среден обсег, споразумение от 1987 г., което елиминира ядрените оръжия със среден обсег. Договорът за суперсилата доведе до бракуването на хиляди ракети и бойни глави, за първи път, пише POLITICO.

„С търпение, решителност и ангажираност направихме тази невъзможна визия реалност“, изтъкна Рейгън при подписването, на което двамата лидери се шегуваха с руска поговорка. Западните съмняващи се станаха вярващи.

„Тази променена съветска линия не беше хитрост, за да ни разоръжи“, спомня си по-късно за преговорите съветникът по националната сигурност Колин Пауъл . „Този ​​човек имаше предвид това, което каза.“

„Бях политически активен във време, когато моята страна и целият свят бяха узрели за колосални промени. Поехме предизвикателствата. Допуснахме грешки и погрешно преценихме някои неща. И все пак ние инициирахме промени с исторически измерения и те бяха мирни“, пише той в книгата си „Какво е заложено сега“ през 2020 г., припомня POLITICO.

„Изборът на Горбачов беше може би най-революционният акт в историята на партията от 1917 г. досега. Ако Политбюро знаеше къде ще ръководи партията през следващите няколко години, никога нямаше да му позволи да стане неин Генерален секретар“, пише историкът Орландо Файджс в „Революционна Русия 1891-1991“,

Михаил Горбачов ще бъде погребан до съпругата си на Новодевическото гробище в Москва, съобщи РИА Новости, позовавайки се на фондацията на Горбачов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ