Мисията невъзможна - Асад реши да държи Ердоган на разстояние

Мисията невъзможна - Асад реши да държи Ердоган на разстояние

Сирийските власти съзнателно погребаха процеса на нормализиране на отношенията с Турция. Такава е реакцията сред арабските наблюдатели след интервюто на президента Башар Асад по Sky News Arabia. В него сирийският лидер нарече неуместна срещата с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган и го обвини в стремеж да „легитимира окупацията“. На 10 август на брифинг турското министерство на отбраната даде да се разбере, че никой няма намерение да напуска Северна Сирия.

Интересни са тезите в интервюто на Асад  за потенциални партньори за нормализиране на отношенията в региона. Коментирайки концепцията за лични преговори с Ердоган, която се обсъжда от началото на тази година, сирийският лидер не се поколеба в оценките си. „Целта на срещата на Ердоган с мен е да легитимира турската окупация в Сирия… Защо трябва Ердоган и аз се срещаме? Да пием безалкохолни напитки ли?“, каза той. В този контекст Асад подчерта, че дневният ред на двустранните преговори на най-високо ниво трябва да бъде конкретен - сирийската страна настоява за изтеглянето на редовните турски войски от нейна територия. „Истината е, че тероризмът в Сирия е турско производно“, каза Асад.

Коментарите предизвикаха бурна реакция от страна на арабските медии, които изтълкуваха казаното като пренебрежение на Дамаск към самата идея за размразяване на отношенията със страните от региона. Освен това в разговора пред телевизионния канал, базиран в Емиратствата, сирийският лидер отхвърли отговорността за трафика на синтетичния наркотик каптагон, който преминава от Сирия към страните от Персийския залив и извън него. Съединените щати смятат трафика на наркотици за сенчест бизнес на фигури, близки до Дамаск, които според тези оценки са помогнали за поддържането на сирийската икономика, която е под тежък санкционен натиск. Проблемът за разрешаването на ситуацията с каптагона се счита за част от дневния ред на преговорите между Дамаск и страните от Арабския полуостров.

Дискусията за нормализирането на сирийско-турските отношения от края на миналата година се сведе до министерски контакти. На по-късен етап Техеран, близък съюзник на официален Дамаск, изрази желание да се присъедини към тях. Първоначално непосредствените участници по потенциалното мирно споразумение обмениха положителни сигнали, но впоследствие Дамаск категорично даде да се разбере, че не е готов да обсъжда „възстановяване“ на отношенията без изтеглянето на редовните турски войски от северните райони, в които Анкара изгради буфер за сигурност за защита на южните си граници. Говорителят на турското министерство на националната отбрана Зеки Актюрк каза, че страната му продължава да работи „за осигуряване на стабилност в Сирия и връщане на сирийците в безопасна среда“. Той добави, че в Ирак и Сирия, Анкара е успяла да елиминира над 50 бойци на Кюрдската работническа партия за една седмица. Следователно е наивно да се очаква трансграничните операции да спрат.

Независимият сирийски експерт, проф. Махмуд ал-Хамза изрази съмнение, че Башар Асад е в състояние да изпълни условията както от Турция, така и от страните от арабския свят. „Той се смята за победител в тази война, затова е убеден, че всеки трябва да търси подход към него“, каза анализаторът. „Мисля, че това е много предизвикателна позиция. Но забележките, направени в интервюто за Sky News Arabia, не са нови.

Основните въпроси в тази ситуация стоят пред Русия: какво да прави с Асад. Режимът дава да се разбере, че не иска да координира своите позиции с позициите на Русия, с желанието да стабилизира ситуацията в Сирия и да пренасочи целия процес към етапа на възстановяване“, обяснява професорът. Той подчертава, че официален Дамаск едва ли ще спечели от връщането на бежанците. Текущата демография на районите, контролирани от централното правителство, изглежда оптимална за властта. Турската страна настоява за връщането на повечето от заселилите се в нея на фона на гражданската война. „Едва ли има втвърдяване на сирийската позиция, тъй като Дамаск по-рано заяви, че лична среща между Асад и Ердоган е възможна само след изтеглянето на турските войски от северните райони на Сирия“, твърдят анализаторите.

Те изразяват съмнение, че изказванията на сирийския президент ще подкопаят усилията за евентуално нормализиране на отношенията с Турция. Според тях за сближаване на позициите все още не може да се говори, но във всеки случай няма влошаване и засилване на конфронтационната реторика. Дамаск възприема двустранната среща като опит за консолидиране на статуквото и следователно ще продължи да я избягва, докато турската армия не напусне Сирия. Което от своя страна също е много трудно да си представим, докато „кюрдският проблем” остава актуален. Сега се очаква„пътната карта“ за сирийско-турската нормализация, където може би  ще бъдат предложени приемливи за всички страни решения.

По материали от чуждестранни медии

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ