Москва обвини Вашингтон, че понижава „ядрения праг“ с разполагането на нови оръжия в Европа

Москва обвини Вашингтон, че понижава „ядрения праг“ с разполагането на нови оръжия в Европа

Москва обвини Вашингтон, че понижава „ядрения праг“ с разполагането на нови оръжия в Европа

Ускореното разполагане на модернизирани американски тактически ядрени оръжия B61 в базите на НАТО в Европа ще понижи „ядрения праг“, като Русия ще вземе този ход предвид при военното си планиране. Това заяви заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко пред информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.

Руското нахлуване в Украйна предизвика най-тежката конфронтация между Москва и Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г., когато двете суперсили от Студената война бяха най-близо до ядрена война.

Русия разполага с около 2000 тактически ядрени оръжия, докато Съединените щати имат около 200, половината от които са в бази в Италия, Германия, Турция, Белгия и Холандия.

„Политико“ съобщи на 26 октомври, че Съединените щати са казали на закрита среща на НАТО този месец, че ще ускорят разполагането на модернизирана версия на тактическите ядрени оръжия B61, B61-12, като се очаква те да пристигнат в европейските бази през декември, което е няколко месеца по-рано от планираното.

„Не можем да пренебрегнем плановете за модернизиране на ядрени оръжия, които са в Европа“, каза Грушко пред РИА.

B61-12 са гравитационни бомби със свободно падане, които носят по-малки по мощ ядрени глави от по-ранните версии на оръжието, но са по-точни и могат да проникнат под земята, показва изследване на Федерацията на американските учени, публикувано през 2014 г.

„САЩ ги модернизират, повишават тяхната точност и намаляват мощността на ядрения заряд, или иначе казано ги превръщат в  „оръжия за бойното“, като по този начин понижават ядрения праг“, коментира Грушко.

Пентагонът не е отговорил на искане за коментар от Ройтерс. „Политико“ цитира говорител, който казва, че подробностите относно ядрените оръжия няма да бъдат обсъждани, но добавя, че модернизацията на B61 е в ход от години.

На фона на украинската криза президентът Владимир Путин многократно е заявявал, че Русия ще защитава територията си с всички налични средства, включително ядрени оръжия, ако бъде нападната. Коментарите предизвикаха особено безпокойство в западните страни, след като Москва обяви миналия месец, че е анексирала четири украински региона, които нейните сили частично контролират части. Според Путин Западът участва в ядрен шантаж срещу Русия.

Президентът на САЩ Джо Байдън каза на 6 октомври, че Путин е доближил света по-близо до ядрена „Армагедон“, отколкото по всяко време след Кубинската ракетна криза. По-късно обаче самият Байдън каза, че не смята, че Путин ще използва тактическо ядрено оръжие.

Путин не спомена нищо за използването на тактическо ядрено оръжие, но каза, че подозира, че Украйна може да взриви „мръсна бомба“, твърдение, което Украйна и Западът отхвърлят.

Американската ядрена бомба B61 беше тествана за първи път в Невада малко след Кубинската ракетна криза. По времето на администрацията на Барак Обама от 2009 до 2017 г. беше одобрена разработката на нова версия на бомбата B61-12.

Грушко каза, че Москва ще трябва да вземе предвид възможностите на изтребителя F-35 на Lockheed Martin, който може да  хвърли такава бомба. НАТО, каза той, вече е укрепила ядрените части на своето военно планиране.

Руският посланик във Вашингтон Анатолий Антонов коментира в събота в Telegram, че новите бомби B61 имат „стратегическо значение“, тъй като тактическите ядрени оръжия на Русия са на склад, но тези американски бомби ще бъдат на кратък полет разстояние от границите на Русия.

B61-12 ще замени три други варианта на B61, които в момента са в запаси, твърдят от Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ