На фокус през следващите седем дни: Дилеми за Давос

На фокус през следващите седем дни: Дилеми за Давос

На фокус през следващите седем дни: Дилеми за Давос

Глобални политически и бизнес лидери ще се срещнат в швейцарския курорт Давос следващата седмица на фона на сложна глобална геополитическа картина, белязана от война, промени в паричната политика, изменение на климата и несигурна година, пълна с избори.

Глобалната икономика изглежда засега избягва рецесията, но данните за брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай и за продажбите на дребно в САЩ ще дадат повече яснота за перспективите за 2024 г. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни, пише Ройтерс.

Проблеми с растежа

В сряда ще бъдат публикувани данните за БВП на Китай за цялата година. Въпросът в случая не е дали Пекин е постигнал официалната си цел за ръст от около 5% за 2023 г., а как да повтори този резултат тази година, ако запази целта си непроменена. Миналата година данните за растежа на годишна база бяха облагодетелствани от ниската база за сравнение от 2022 г., но случаят през тази година няма да е такъв.

Намек за плановете на Пекин дойде от ключов служител на централната банка, който според държавните медии е казал, че ще бъдат използвани инструменти на политиката за подкрепа на разумен кредитен растеж.

Доходността на китайските държавни облигации се доближи до почти четиригодишно дъно, а юанът падна до едномесечно дъно, тъй като на пазара се вихрят спекулации за намаляване на лихвите още в понеделник.

Давос

54-ата годишна среща на Световния икономически форум в швейцарския ски курорт Давос започва в понеделник. Централни банкери, финансисти и бизнес лидери ще обсъдят предизвикателна глобална икономическа картина, промяна на паричната политика и нарастващи нива на дълга.

Те ще опитат да потърсят отговори за това как да се ориентират в сложна геополитическа обстановка, която включва войни в Украйна и Газа. На конференцията ще присъстват държавният секретар на САЩ Антъни Блинкеъ, френският президент Еманюел Макрон и важни лидери от Близкия изток.

Едно ключово събитие е закритата среща Financial Services Governors Meeting на 17 януари, която ще събере 100 председатели и изпълнителни директори от сферата на банкирането, пазарите, застраховането и управлението на активи.

Отделно проучване, публикувано от WEF, показа, че екстремното време и дезинформацията се смятат от специалистите по риска като факторите, които е най-вероятно да предизвикат глобална криза през следващите няколко години.

Изборна еуфория

Тайван се отправя към урните в събота, за да избере нов президент и парламент под сянката на своя все по-напорист съсед Китай, който казва, че вотът е избор между „мир и война"“.

Геополитическото събитие с висок залог бележи началото на една от най-натоварените изборни години в историята: страните, съставляващи над 60% от световната икономика и повече от половината от населението на планетата, провеждат избори тази година.

Съединените щати, Великобритания, Русия, Южна Африка, Индия и Индонезия са само някои от повече от две дузини държави, провеждащи национални избори.

Тежкият изборен календар подхрани опасенията, че нестабилността на финансовите пазари може да скочи и фискалната дисциплина да бъде изложена на риск, тъй като дългът достига рекордно високи стойности, а перспективите за растеж са под натиск.

Пазаруване

Благосъстоянието на потребителите в САЩ ще попадне под светлината на прожекторите през призмата на данните за продажбите на дребно и печалбите на банките.

Очаква се данните за продажбите на дребно от 17 януари да дадат по-добра представа за потребителските разходи и да предложат доказателство за устойчивостта на икономиката на САЩ на фона увеличенията на лихвите от Федералния резерв с 525 базисни пункта от 2022 г. насам

Признаците, че потребителите може да се отдръпват от пазара, може да подкопаят очакванията за меко приземяване на икономиката, което помогна за ръст на пазара на акции с 24% миналата година. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват продажбите на дребно да се повишат с 0,3% на месечна база през декември.

Инвеститорите също искат да чуят какво казват големите финансови институции за

Брит-флация

Следващата партида от данни за потребителските цени в Обединеното кралство може да бъде точно това, на което представителите на Английската централна банка се надяват: достатъчно голям спад, за да може АЦБ да обяви победа във войната срещу инфлацията.

С общата инфлация от 3,9%, Обединеното кралство вече не изглежда като изключение в сравнение други развити нации - добре дошло развитие за правителство, което се очаква да проведе общи избори по-късно тази година.

Обикновено по-лепкавият натиск върху цените, като този при услугите и заплатите на работниците, намалява, но незначително. И почти 21% увеличение на инфлацията от 2020 г. насам все още изпреварва това на всяка друга икономика от Г-7 и е най-високо общо увеличение в западната Европа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ