Как пълната с избори 2024 г. може да промени световните пазари 

Как пълната с избори 2024 г. може да промени световните пазари 

Как пълната с избори 2024 г. може да промени световните пазари 

Избори в държави, които представляват над 60% от световната икономическа продукция и повече от половината от населението на света предстоят тази година. Пазарите са изправени пред "бомба в урните", казва групата за финансови услуги Morningstar и добавя: "предишният опит с този вид риск от събития показва, че големите промени могат да предизвикат разпродажби", пише "Ройтерс". 

Ето как изглежда приблизителната хронология на изборите, които са от значение за световните пазари. 

1/ ТАЙВАН 

Дата: 13 януари 

Предистория: Управляващата в Тайван Демократична прогресивна партия (ДПП) се конкурира основно с опозиционния Куоминтанг (КМТ) за президентския и законодателния мандат. Победа на DPP би била третата поредна победа за партия, която Китай нарича сепаратистка, което може да подсили решимостта на Пекин да контролира Тайван. КМТ традиционно подкрепя по-тесните връзки с Китай, но отрича да е пропекинска партия. 

Пазарни рискове: 

Тайван е основната точка на напрежение между САЩ и Китай. Инвеститорите, които се опасяват от увеличаване на търговските тарифи, намалиха средствата, насочени към Китай. 

Според американски официални представители едно пълномащабно китайско нахлуване в Тайван, макар и да се смята за малко вероятно през 2024 г., би представлявало потенциално катастрофален риск за световните пазари, включително би могло да възпрепятства производството на модерни чипове и да намали годишната глобална икономическа продукция с 1 трилион долара. 

***

2/ ЕВРОПА 

Дати: 10 март - Португалия; 

9 юни - Белгия;

 6-9 юни - избори за Европейски парламент;

есен/зима - Хърватия;

ноември -Румъния.

Избори предстоят и в Австрия, като все още не е потвърдена конкретна дата.

Предистория: Шокиращата победа на Партията на свободата на Герт Вилдерс през ноември в Нидерландия активизира евроскептичната крайна десница. Нейният съименник води в проучванията в Австрия. Гласовете на партията "Чега" в Португалия може да се удвоят, въпреки че там водят левите партии. 

От решаващо значение е, че стремежът на крайно десните партии да спечелят и законодателната власт на Европейския съюз, което е свързано с обещания за затягане на миграционната политика и смекчаване на зелените реформи. 

Пазарни рискове: 

Италианските акции и облигации, които през 2023 г. се представяха най-добре в Европа, могат да пострадат, ако победите на евроскептичните партии се разглеждат като отслабване на ангажимента към европейската интеграция. Увеличаването на съвместния дълг на ЕС в подкрепа на възстановяването след пандемията помогна да се намали потенциалният риск при италианския дълг.  Тъй като парламентът на ЕС е силно ангажиран със законодателството и с избора на следващия ръководител на изпълнителната власт на блока, от съществено значение ще са развитията по отношение на по-нататъшната подкрепа за Украйна и политиката в областта на климата. 

***

3/ РУСИЯ 

Дата: 17 март 

Предистория: Владимир Путин, който наследи президентския пост от Борис Елцин в последния ден на 1999 г., със сигурност ще управлява още шест години. Проучванията показват, че Путин се радва на одобрение от над 80 % в Русия. Политиците от опозицията твърдят, че изборите са внимателно режисирана имитация на демокрация. 

 Основен пазарен риск: 

По време на кампанията Путин може да разкрие повече от своето виждане за войната в Украйна. Той вече нееднократно предупреди Запада, че всеки опит за намеса в изборите ще се счита за акт на агресия. Западни правителства като тези на САЩ и Япония обмислят изземване на замразени руски активи като пари в брой и държавни облигации, съхранявани от нейната централна банка в чужбина. Русия заяви, че ще предприеме ответни мерки, ако това се случи.  Икономиката на Русия беше стимулирана от огромното увеличение на разходите за отбрана заради войната, въпреки че упоритата инфлация, разпалвана от рязкото обезценяване на рублата, наложи повишаване на лихвените проценти.

***

4/ ИНДИЯ 

Дата: април-май 

Предистория: Очаква се Нарендра Моди да спечели трети мандат като министър-председател начело на хиндуистката националистическа партия Бхаратия Джаната (БДЖ) на националните избори. Инвеститорите, които изтеглят пари от Китай, се насочват към Индия. 

Основен пазарен риск: 

Устойчивата инфлация може да навреди на БДП. Моди ще трябва да сформира коалиция, ако не спечели абсолютно мнозинство. Като основен износител на суровини Индия разбуни пазарите, ограничавайки износа на ориз, пшеница и захар. Завръщането към фискалния популизъм рискува да повиши фискалния дефицит на Индия, който ще се нуждае от финансиране чрез потенциално рекордно високи заеми на вътрешния пазар. 

***

5/ МЕКСИКО 

Дата: 2 юни 

Предистория: Президентските избори ще доведат до пълна промяна в състава на Конгреса и до избори в девет щата. Проучванията на общественото мнение дават чувствителна, двуцифрена преднина на управляващата партия "Национално движение за възстановяване" (Морена) и на нейния кандидат, бившия кмет на Мексико Сити Клаудия Шейнбаум. Очаква се по-балансиран Конгрес, който да предотврати конституционни промени от страна на популистката “Морена”. Но като се има предвид успехът на провежданите от настоящия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор кампании за увеличаване на разходите, се очаква Шейнбаум да последва примера му. 

Основен пазарен риск: 

По-големите разходи могат да доведат до поевтиняване на мексиканското песо и да навредят на държавните облигации. 

***

6/ ЮЖНА АФРИКА 

Дата: май-август 2024 г. (по предварителни данни)

Предистория: Управляващият Африкански национален конгрес рискува да загуби парламентарното си мнозинство на изборите за първи път, откакто Нелсън Мандела го доведе на власт през 1994 г. Икономическите сътресения, прекъсванията на електрозахранването, строгите икономии и обвиненията в корупция отблъснаха избирателите. Възможно е да се наложи АНК да си партнира с Демократичния алианс или с марксистката партия "Икономическа свобода". 

Основен пазарен риск: 

Преди изборите правителството може да облекчи мерките за икономии, което ще доведе до увеличаване на дълга. Ако АНК се съюзи с лява партия, социалните разходи може да се увеличат. Опасенията за слабата валута и публичните финанси могат да забавят намаляването на лихвите. 

***

7/ СЪЕДИНЕНИТЕ ЩАТИ 

Дата: 5 ноември 

Предистория: Доналд Тръмп се очаква да спечели номинацията на републиканците на първичните избори през следващите месеци, което ще създаде предпоставки за напрегната битка с настоящия президент демократ Джо Байдън - повторение на изборите през 2020 г., които завършиха с щурм на Конгреса. 

Сега Тръмп е изправен пред наказателни процеси в четири юрисдикции и редица други съдебни дела, продължавайки да твърди, че изборите през 2020 г. са били откраднати. Байдън нарича опонента си "заплаха за демокрацията", който ще търси отмъщение за многобройните си врагове, ако си върне властта. 

Пазарни рискове: 

Като се има предвид ожесточената реторика от двете страни, двубоят Тръмп-Байдън има потенциал да разтревожи инвеститорите заради риска от социални вълнения. Оспорваните избори биха могли да повлияят на потребителските нагласи, докато най-голямата икономика в света се опитва да предотврати рецесия поради забавените ефекти от агресивното повишаване на лихвените проценти. 

Доларът също може да влезе във волатилност. 

Търговията с акции може да бъде засегната от предпазливостта на инвеститорите по отношение на напрежението между САЩ и Китай, ако страните използват за предизборните си цели “популизма с налагането на търговските бариери”, като според анализаторите по-високи мита ще стимулират инфлацията, ще повишат курса на долара и ще навредят на юана, еврото и мексиканското песо. 

Обещанията за съкращаване на разходите от страна на някоя от двете партии могат да разклатят сложната, но в същото време масова търговия с американски облигации, при която се залага, че държавните заеми ще се увеличат. И наблюдавайте петрола: Тръмп предпочита повече сондажи в САЩ, които Байдън ограничава. 

***

8/ БРИТАНИЯ 

Дата: очаква се да е до края на 2024 г. 

Предистория: Опозиционната Лейбъристка партия под ръководството на лявоцентристкия кандидат Киър Стармър води пред управляващите консерватори в социологическите проучвания. 

Пазарни рискове: 

Предизборната стагнация в икономиката и ограниченият бюджет означават, че държавните облигации могат да бъдат разклатени от неочаквани обещания за разходи. Новият бюджет, който трябва да бъде приет на 6 март, може да съдържа нови намаления на данъците. 

Лейбъристите смятат да разхлабят правилата за жилищно планиране, което е риск за строителите на жилища, и да направят целенасочени промени в данъчните правила, които могат да навредят на енергийните компании. Те също така искат по-тесни отношения с Европейския съюз след Брекзит, което може да даде тласък на стерлинга. 

***

9/ ВЕНЕЦУЕЛА 

Дата: все още не е обявена 

Предистория: На предстоящите президентски избори предимство има настоящият президент Николас Мадуро, а на основния кандидат на опозицията Мария Корина Мачадо е забранено да участва поради предполагаеми престъпления, като например подкрепа за американските санкции срещу правителството на Мадуро и подкрепа за бившия опозиционен лидер Хуан Гуайдо. 

Основен пазарен риск: 

През октомври миналата година САЩ отмениха петролните санкции за шест месеца и дълговите санкции за неопределено време, като позволиха на американските инвеститори да търгуват с някои облигации в замяна на преговори за осигуряване на честни и свободни избори. Повторното въвеждане на санкциите може да разклати позициите на венецуелските акции и облигации. Цената на силно застрашените облигации нарасна повече от два пъти след отмяната на санкциите. Възможното преструктуриране на дълга също е във фокуса на вниманието. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ