На фокус следващата седмица: Потребители, избори и приходи

На фокус следващата седмица: Потребители, избори и приходи

На фокус следващата седмица: Потребители, избори и приходи

Данните за инфлацията в САЩ запалиха фитила на световните пазари и наложиха рязко преосмисляне на залозите за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв.  Това означава, че корпоративните отчети за последното тримесечие ще държат търговците под напрежение, докато пазарите следят за потенциална японска намеса в подкрепа на йената.

Икономическите данни от Обединеното кралство и Китай също са на фокус, Индия се готви да гласува, а финансовите министри и централните банкери отиват във Вашингтон за пролетните срещи на МВФ и Световната банка. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Потребителски разходи

Лепкавата инфлация и силното икономическо представяне набързо отказаха пазарите от залозите за понижаване на лихвените проценти от Фед в средата на годината, като септември сега се смята за вероятна начална дата на цикъла на разхлабване на паричната политика.

Това поставя потребителя в САЩ под по-голямо внимание, насочвайки фокуса върху за продажбите на дребно, които трябва да бъдат публикувани на 15 април, както и множеството корпоративни финансови отчети за последното тримесечие.

Продажбите на дребно през март вероятно са се покачили с 0,3%, показа проучване на Ройтерс сред икономисти. Това следва по-ниско от очакваното увеличение от 0,6% през февруари, което предполага забавяне на потребителските разходи на фона на нарастващата инфлация и високите разходи по заемите.

Резултатите от корпоративните отчети, които също биха могли да хвърлят светлина върху потребителските разходи, включват тези на Bank of America, American Express, Discover Financialи, Procter & Gamble Netflix и UnitedHealth Group. В Европа пък се очакват отчетите на LVMH и Nokia.

На прав път?

Това е още една седмица, изпълнена с китайски данни, като този път инвеститорите ще могат да видят посоката, в която се е насочила втората по големина икономика в света.

Данните за брутния вътрешен продукт за първото тримесечие се очакват във вторник, като те ще дойдат заедно с данните за цените на жилищата и продажбите на дребно.

Очакванията са икономиката да е нараснала с 4,6% на годишна база, което би дало труден старт на Пекин в стремежа за постигането на цел за растеж от около 5% през 2024 г.

Дяволът, както казват, е в детайлите. Вярно е, че има оптимистичните проучвания – от активността в сферите на производството и услугите до покачващите се потребителски цени, но постоянната дефлация на производствените цени сочи към колебливо възстановяване.

Болният имотен пазар също да продължава да е пречка, тъй като не може просто да отпишете сектор, който някога е представлявал една четвърт от БВП.

Индия гласува

Индия, най-голямата демокрация в света по население, дава начало на националните си избори на 19 април. Те ще се проведат в седем фази до 1 юни. Това вторият най-дълъг изборен период Индия, като резултатите се очакват от 4 юни.

Сегашният министър-председател Нарендра Моди се надява на рядък трети пореден мандат,

Индийските референтни борсови индекси Nifty 50 и Sensex са на рекордно високи нива, подпомогнати от устойчивите вътрешни притоци и силна икономическа перспектива. Загуба на Националния демократичен алианс (NDA), разглеждана като малко вероятна, може да предизвика (временно) оттегляне.

Лятно понижение на лихвите от АЦБ

Британската инфлация се забави, поставяйки Английската централна банка в посока към намаляване на лихвите от настоящите им 16-годишни върхове. Вниманието се насочва към данните за потребителските цени през март които се очаква да бъдат публикувани в сряда и да потвърдят тенденцията.

Очакванията на компаниите увеличенията на заплатите през следващата година се охлаждат, според проучване на АЦБ, което Комисията по паричната политика следи отблизо. Потребителите също очакват и по-ниска инфлация.

Но хората, определящи лихвените проценти, са разединени относно това кога да обявят за приключила битката си срещу инфлацията.

Трейдърите, които разискваха идеята за намаляване на лихвените проценти през юни, сега очакват разхлабването на паричната политика да започне през август. Част от това преоценяване е свързано с оттеглянето на залозите за лятно намаляване на лихвите в САЩ.

Пролет пукна

Министри на финансите и управители на централни банки от цял свят се събират във Вашингтон, окръг Колумбия, за годишната пролетна среща на Международния валутен фонд и Световната банка, започваща в понеделник.

Ще бъдат публикувани множество доклади за икономическите перспективи и финансовата стабилност, докато политиците от Г-20 и Г-7 също се събират на едно място

Няма недостиг на теми за дъвчене - двупосочната траектория, при която икономиката на САЩ, върви напред, докато останалият свят повече или по-малко блести, както и всички последствия за паричната политика и финансовите пазари, до може да доведе това. На преден план отново ще е и въпросът дали централните банки веч наистина са спечелили битката с инфлацията (шефът на МВФ Кристалина Георгиева не вярва в това), особено на фона на напрежението в Близкия изток, което подклажда цените на петрола. Или пък как икономиките, особено в нововъзникващите пазари, ще се справят с все още завишения дългов товар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ