Азиатската банка за развитие: Китай остава двигател номер едно на глобалния растеж

Азиатската банка за развитие: Китай остава двигател номер едно на глобалния растеж

Китай ще продължи да бъде най-големият двигател на растежа на световната икономика въпреки забавянето си, заяви Азиатската банка за развитие, цитирана от Си Ен Би Си.

„Китай очевидно ще бъде важен за известно време. Страната все още представлява почти половината от брутния вътрешен продукт в Азиатско-тихоокеанския регион“, каза главният икономист на АБР Албърт Парк на пресконференция относно доклада на банката за перспективите за развитие в Азия.

„Въпреки че растежът се забавя, а ние очакваме да продължи да се забавя през следващите години,  вероятно ще допринесе повече за глобалния растеж от всяка друга икономика в света“, коментира Парк.

 АБР прогнозира Китай да отчете годишен ръст на БВП от 4,8% през 2024 г., което е по-ниско от целта на правителството от „около 5%“. Икономиката на Китай се разшири с 5,2% през 2023 г., отговаряйки на официалната цел от около 5%.

Дори при по-бавен растеж, данните на АБР показват, че Китай ще осигури 46% от растежа на развиващите се икономики в Азия през 2024-2025 г.

В момента Китай представлява съответно 18% и 48% от глобалния и азиатския БВП на база паритет на покупателната способност (ППС) - показател, използван от АБР, Световната банка и Международния валутен фонд.

Индия?

Добрата икономическа траектория на Индия накара мнозина да заговорят ролята на страната като технологична и производствена сила и привлекателна алтернатива на Китай. Икономиката на южноазиатската страна наскоро се разшири с най-бързия си темп от шест тримесечия, надминавайки очакванията с ръст от 8,4% през тримесечието от октомври до декември на текущата финансова 2023-24 година.

„Значението на Индия за растежа в региона нараства“, каза Парк пред Си Ен Би Си. АБР очаква растежът на страната да бъде най-високият в региона, със 7% през 2024 г. и 7,2% през 2025 г.

Докато икономиката на Индия несъмнено е „светла точка“, тя все още е по-малка от китайската, каза Парк. Що се отнася до ППС, икономистът отбеляза, че икономиката на Китай все още е около два и половина пъти по-голяма от тази на Индия.

„Така че според този показател ще отнеме много време, докато Индия наистина започне стимулира глобалния растеж“, добави той.

Освен това се очаква растежът в развитите икономики да се забави тази година, като АБР прогнозира растеж на БВП на САЩ да спадне до 1,9% от миналогодишните 2,5%, а този на Япония да нарасне с 0,6% в сравнение с 1,9% през 2023 г.

В доклада си банката също така заяви, че очаква растежът в развиващите се страни в Азия тази година да бъде малко по-силен от декемврийските прогнози, тъй като здравословното вътрешно търсене компенсира забавянето в Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ