ООН прие резолюция, в която осъжда анексирането на украинските територии от Русия
Общото събрание на ООН днес прие с голямо мнозинство резолюция, която осъжда руските "опити за незаконно анексиране" на четирите частично окупирани области в Украйна и призовава всички страни да не признават тези територии за част от Русия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Резолюцията бе подкрепена от 143 от общо 193 държави.
В текста се изразява и подкрепа за суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на Украйна в рамките на международно признатите ѝ граници.
Само 4 страни подкрепиха Русия, гласувайки "против" – Сирия, Никарагуа, Северна Корея и Беларус.
Трийсет и пет държави гласуваха "въздържал се", в това число и стратегическият партньор на Русия - Китай, а останалите страни не участваха във вота.
Постоянният представител на Украйна в ООН Сергий Кислица нарече вота "изумителен" и "исторически момент", а постоянната представителка на САЩ Линда Томас-Грийнфийлд - "паметен ден“. Посланикът на ЕС в ООН Олоф Ског каза, че приемането на резолюцията е "кънтящо послание до Русия, че тя е и остава изолирана".
Предложената от Запада резолюция е отговор на обявеното от Русия миналия месец анексиране на украинските области Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие. Москва действа след организирани от Кремъл "референдуми", които Украйна, така и съюзниците ѝ отхвърлиха като "фалшиви“.
По време на двудневните дебати в Ню Йорк бяха отправени много обвинения срещу Русия в нарушаване на ключови принципи на Устава на ООН, свързани със зачитането на суверенитета и териториалната цялост на всички страни членки на световната организация.
Томас-Грийнфийлд заяви, че ООН е била създадена върху руините от Втората световна война с идеята, че никога повече няма да бъде позволено на една страна да завзема територия на друга със сила.
По-късно американската постоянна представителка заяви пред журналисти, че в очите на света и на ООН границите на Украйна остават непроменени.
"Резолюцията изпраща изключително важен сигнал към Москва и към всички: няма значение дали сте голяма или малка, богата или бедна, стара или нова страна. Ако сте част от ООН, вашите граници са си ваши и са защитени от международното право и те не могат да бъдат преначертани от никой друг със сила", каза Томас-Грийнфийлд.
Изненада предизвика подкрепата от страна на Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и други членове на Съвета за сътрудничество в Залива, както и на Бразилия.
Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя призова страните да гласуват против резолюцията, като я нарече "политизиран и открито провокативен документ“ и заклейми нейните вносители като "безскрупулни западни изнудвачи“. Той изрази съжалението си, че вотът не е бил таен, както настояваше Русия.
Небензя повтори твърденията на Москва, че референдумите са валидни и заяви, че "населението на тези области не иска да се върне в Украйна“.
Четирите държави, които се присъединиха към Русия и гласуваха "против“, бяха Северна Корея, Беларус, Сирия и Никарагуа.
Сред 35-те държави, които се въздържаха, имаше 19 африкански страни. Китай, Индия, Пакистан и Куба също гласуваха "въздържал се".
По-рано френският президент Еманюел Макрон заяви, че руският държавен глава Владимир Путин трябва да се върне на масата за преговори.
"Путин трябва да спре тази война, да спазва териториалната цялост на Украйна и да се върне на масата за преговори", каза Макрон по телевизия "Франс 2", като увери, че не иска "световна война".
Франция ще достави радарни и противовъздушни системи на Украйна през идните седмици, за да ѝ помогне да се защитава от атаки с дронове, каза още Макрон, цитиран от Ройтерс.
Според източник на агенцията Париж ще предостави на Киев противовъздушни ракети с малък обсег "Кротал", използвани за прехващане на ракети и самолети, които летят на ниска надморска височина.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.