ООН удължи дипломатическата си мисия в Афганистан с още една година

ООН удължи дипломатическата си мисия в Афганистан с още една година

ООН удължи дипломатическата си мисия в Афганистан с още една година

Дипломатическата мисия на ООН в Афганистан бе удължена с още една година, предаде ДПА, позовавайки се на резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

С резолюцията се дава мандат на Мисията на ООН за оказване на помощ в Афганистан (UNAMA) до 17 март 2025 г.

Делегатите отбелязаха значението на сътрудничеството с талибанските власти на място за установяването на траен мир в разкъсаната от военни конфликти страна, се казва в изявление на Съвета за сигурност на ООН (СЗС). Те подчертаха необходимостта от постоянно присъствие на място.

В резолюцията се призовава всички заинтересовани страни да координират действията си с UNAMA при изпълнението на нейния мандат и да гарантират безопасността, сигурността и свободата на движение на служителите на ООН и асоциирания персонал в цялата страна. Според одобрената резолюция вече ще се изисква от генералния секретар на ООН да доскладва на всеки три месеца за положението в Афганистан и за изпълнението на мандата на UNAMA.

Говорителят на правителството на талибаните Забихула Муджахид приветства удължаването на срока и призова международната организация да укрепи глобалните отношения на Афганистан и да улесни разбирателството за решаването на проблемите.

Талибаните поискаха да заемат мястото на постоянен представител на Афганистан в ООН. Те също така искат размразяване на активите на Афганистан, премахване на санкциите и прекратяване на натиска върху тяхното правителство.

Откакто се върна на власт, де факто правителството на талибаните ограничава правата на човека в Афганистан. Например на момичетата и жените не е позволено да продължат обучението си след завършване на начално училище. Въпреки това в някои части на страната жените и момичетата все още посещават религиозни училища, както и училища за акушерки и медицински сестри, отбелязва ДПА.

Правителството на талибаните не е признато от международната общност.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ