Пакистан създава нови армейски сили от ракетни войски за укрепване на отбраната си

ЕС

Пакистанските власти възнамеряват да сформират ракетни войски като част от въоръжените сили на страната, заяви пакистанският премиер Шахбаз Шариф. „Тези сили ще бъдат оборудвани със съвременни технологии“, цитират западните медии откъси от неговото изявление. Шариф отбеляза, че появата на нов клон на военните сии ще бъде повратна точка в укрепването на отбранителния потенциал на Пакистан. Премиерът обяви създаването на тези сили преди Деня на независимостта на Пакистан, отбелязан на 14 август, на церемония в Исламабад в чест на конфликта с Индия през май. 

По-рано тази година отношенията между Индия и Пакистан се влошиха след въоръжено нападение на 22 април в северния индийски град Пахалгам. Делхи обвини за нападението пакистанската страна. Исламабад отрече участие в нападението.

В нощта на 7 май индийските военни започнаха операция „Синдур“ и извършиха въздушни удари по инфраструктура, разположена на пакистанска територия, и по райони на Кашмир, контролирани от Исламабад. Пакистан предприе ответни удари. Страните използваха ракети, дронове и изтребители при размяната на удари.

На 10 май президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Индия и Пакистан са се споразумели за прекратяване на огъня.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка