Пекин дава отпор на техноизолацията си с Бяла книга за обща световна съдба в киберпространството

Пекин дава отпор на техноизолацията си с Бяла книга за обща световна съдба в киберпространството

Пекин дава отпор на техноизолацията си с Бяла книга за обща световна съдба в киберпространството

В отговор на опитите на Запада да изолира Китай технологично и информационно, Пекин стартира нова глобална инициатива – изграждане на „Общност на общата съдба в киберпространството и създаване на по-добро бъдеще за човечеството“. Тази китайска инициатива трябва да противодейства на съвременните тенденции в технологичното разделение на света на два враждуващи лагера, съобщава „Независимия газета“.

За Русия ще бъде трудно да се интегрира в новата концепция в близко бъдеще. Печалба от това  е възможна само ако бъде облекчени ограниченията за достъп на Русия до модерни технологии, твърдят експерти. Съществуват обаче съмнения, че Китай ще се съгласи да защитава интересите на Руската федерация, като си позволи да изостри конфронтацията си със Запада. Търговските и технологични връзки със Съединените щати са много по-важни за Пекин от руската подкрепа.

Китай публикува инициативата „Съвместно изграждане на общност с обща съдба в киберпространството“ под формата на Бяла книга на Държавния съвет на Китайската народна република. „Интернет превърна света в „глобално село“ и международната общност става все по-взаимосвързана, превръщайки се в общност със споделена съдба“, се казва в Бялата книга, цитирана от китайските информационни агенции.

Китай твърди, че цялото човечество носи отговорност да развива, използва и управлява добре интернет, така че да може да донесе повече ползи на населението на света. В същото време Китай, намиращ се на нов етап на развитие и ръководен от нова концепция за развитие, формира и нова архитектура на развитие. Китай говори за необходимостта човечеството да обедини усилията си за справяне с проблемите и предизвикателствата, свързани с развитието и сигурността в киберпространството. Общността на общата съдба в киберпространството, според Бялата книга, е важна част от общността на общата споделена съдба на човечеството. За да създадем „общност с обща съдба“ в киберпространството, трябва да се придържаме към концепцията за глобално управление, основано на съвместни консултации, съвместно изграждане и споделяне, и да насърчаваме многостранна, демократична и прозрачна международна система за управление на интернет.

Китай се стреми да постигне целите за иновативно развитие, сигурност, подреденост, равенство, уважение, откритост и споделяне в киберпространството и да го превърне в общност, която е от полза за цялото човечество, пише в Бялата книга.

Пекин призовава за зачитане на кибернетичния суверенитет, защита на мира и сигурността, насърчаване на откритост и сътрудничество и поддържане на добър ред, се казва в Бялата книга. КНР има за цел да се превърне в „интернет сила“ и „цифрова държава“ и са постигнати определени резултати в стимулирането на цифровата икономика.

Посочва се, че към края на 2021 г. мащабът на цифровата икономика на Китай е достигнал 45,5 трилиона юана, което възлиза на почти 40% от БВП на страната. По-рано в Бялата книга за глобалната цифрова икономика се посочва, че обемът на цифровата икономика на Китай надхвърля $7,1 трилиона.За сравнение, цифровата икономика на САЩ създава добавена стойност към БВП в размер на малко над $2 трилиона, изчислява порталът Statista.

Към юни 2022 г. в Китай е имало 1,05 милиарда интернет потребители, а нивото на достъп до интернет в страната е достигнало 74,4%. Китай е инсталирал 1,85 милиона 5G базови станции и е достигнал 455 милиона 5G абонати.Така страната създаде най-голямата 5G мрежа в света и Китай се превърна в един от световните лидери в 5G стандартите и технологиите, се отбелязва в Бялата книга.

„Интернет е общият дом на цялото човечество и международната общност носи споделена отговорност да го направи по-проспериращ, по-чист и по-безопасен“, се казва в китайската Бяла книга. Документът пояснява, че Китай е готов да си сътрудничи с други страни, за да насърчи създаването на още по-справедливо и разумно, отворено и приобщаващо, безопасно и стабилно, оживено киберпространство. Трябва да се положат съвместни усилия за формиране на общност със споделена съдба в киберпространството и създаване на по-добро бъдеще за човечеството, се казва в Бялата книга.

Новата китайска концепция за „универсално киберприятелство“ е в явно противоречие с политиката на западните държави. Така през октомври САЩ въведоха още един мащабен пакет от санкции срещу китайски компании. Новите ограничения не позволяват на китайските компании да купуват усъвършенствани чипове и оборудване за производството им без лиценз, а също така ограничават способността на „лица от САЩ“, включително граждани на САЩ или притежатели на зелена карта, да поддържат „разработване или производство“ на чипове в определени производствени съоръжения в Китай.

Европа също следва политиката на антикитайски забрани. Според Reuters германското правителство вероятно ще блокира придобиването на завода за чипове Elmos от Китай. Германското министерство на икономиката проучваше продажбата на завода на шведската компания Silex, която е дъщерно дружество на китайската група Sai Microelectronics. По-рано германският вестник Handelsblatt съобщи, че германското правителство вероятно ще разреши прехвърлянето на производството на микрочипове от дортмундската компания Elmos към нейния конкурент Silex.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ