Перспективите пред германския строителен сектор са мрачни
Перспективите пред строителния сектор на Германия за тази година са мрачни. Това прогнозират два видни изследователски института, което е още един лош знак за имотната индустрия в страната, която страда от най-тежката си криза от десетилетия, предава Ройтерс.
Разходите за строителство в Германия се очаква да спаднат през 2024 г. за първи път след финансовата криза, според проучване на икономическия институт DIW.
Отделно проучване на икономическия институт Ifo показа, че настроенията в жилищното строителство са на най-ниските си нива за всички времена.
В продължение на години секторът на имотите в Германия и в Европа процъфтяваше, тъй като лихвените проценти бяха ниски, а търсенето - силно. Но бързото покачване на лихвите и разходите сложи край на подема, тласкайки някои предприемачи към неплатежоспособност, тъй като банковото финансиране пресъхна и сделките замръзнаха.
„Спадът в строителната индустрия отнема повече време от очакваното“, каза Лаура Пагенхард, автор на проучването на DIW.
Обемът на строителството ще се свие с 3,5% през 2024 г. до 546 милиарда евро (597,38 милиарда долара), преди да се възстанови леко с увеличение от 0,5% през 2025 г., се посочва в проучването на DIW, което ще бъде публикувано в сряда и разгледано от Ройтерс.
Последният път, когато разходите за строителство в Германия са намалели през 2009 г.
Проучването на Ifo показа, че настроенията в жилищното строителство са спаднали до -56,8 пункта през декември, по-лошо от -54,4 пункта през ноември. Това беше най-ниското ниво, откакто Ifo започна да следи индекса.
„Перспективите за 2024 г. са мрачни“, коментира Клаус Волрабе, ръководител на проучванията в Ifo.
Германия не постига усилията си да построи 400 000 апартамента годишно и индустрията призовава германския канцлер Олаф Шолц да спре имотната криза.
Тим-Оливър Мюлер, ръководител на Федерацията на германската строителна индустрия, реагира с атака. "Берлин, имаме проблем. Не говорим за абстрактни неща, а за достъпни жилища, които са спешно необходими", заяви той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.