Перспективите пред германския строителен сектор са мрачни

Перспективите пред германския строителен сектор са мрачни

Перспективите пред строителния сектор на Германия за тази година са мрачни. Това прогнозират два видни изследователски института, което е още един лош знак за имотната индустрия в страната, която страда от най-тежката си криза от десетилетия, предава Ройтерс.

Разходите за строителство в Германия се очаква да спаднат през 2024 г. за първи път след финансовата криза, според проучване на икономическия институт DIW.

Отделно проучване на икономическия институт Ifo показа, че настроенията в жилищното строителство са на най-ниските си нива за всички времена.

В продължение на години секторът на имотите в Германия и в Европа процъфтяваше, тъй като лихвените проценти бяха ниски, а търсенето - силно. Но бързото покачване на лихвите и разходите сложи край на подема, тласкайки някои предприемачи към неплатежоспособност, тъй като банковото финансиране пресъхна и сделките замръзнаха.

„Спадът в строителната индустрия отнема повече време от очакваното“, каза Лаура Пагенхард, автор на проучването на DIW.

Обемът на строителството ще се свие с 3,5% през 2024 г. до 546 милиарда евро (597,38 милиарда долара), преди да се възстанови леко с увеличение от 0,5% през 2025 г., се посочва в проучването на DIW, което ще бъде публикувано в сряда и разгледано от Ройтерс.

Последният път, когато разходите за строителство в Германия са намалели през 2009 г.

Проучването на Ifo показа, че настроенията в жилищното строителство са спаднали до -56,8 пункта през декември, по-лошо от -54,4 пункта през ноември. Това беше най-ниското ниво, откакто Ifo започна да следи индекса.

„Перспективите за 2024 г. са мрачни“, коментира Клаус Волрабе, ръководител на проучванията в Ifo.

Германия не постига усилията си да построи 400 000 апартамента годишно и индустрията призовава германския канцлер Олаф Шолц да спре имотната криза.

Тим-Оливър Мюлер, ръководител на Федерацията на германската строителна индустрия, реагира с атака. "Берлин, имаме проблем. Не говорим за абстрактни неща, а за достъпни жилища, които са спешно необходими", заяви той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ