Прабово Субианто положи клетва като осмия президент на Индонезия

Прабово Субианто положи клетва като осмия президент на Индонезия

Прабово Субианто встъпи днес в длъжност като осмия президент на най-многолюдната мюсюлманска държава в света - Индонезия, с което завърши пътя му от бивш генерал, обвинен в нарушаване на правата по време на мрачните дни на военната диктатура в Индонезия, до президентския дворец, отбелязва Асошиейтед прес.

Бившият министър на отбраната, който в четвъртък навърши 73 години, беше приветстван по улиците от хиляди ръкомахащи поддръжници, след като положи клетва върху Корана - свещената книга на мюсюлманите, пред законодатели и чуждестранни високопоставени лица.

За да присъстват на церемонията в столицата Джакарта, долетяха лидери и висши служители от над 40 държави, включително от Обединеното кралство, Франция, САЩ, Саудитска Арабия, Русия, Южна Корея, Китай, Австралия и други страни от Югоизточна Азия.

Субианто беше дългогодишен съперник на изключително популярния президент Джоко Видодо, като се кандидатира срещу него два пъти за президентския пост и отказа да приеме поражението си и в двата случая - през 2014 г. и 2019 г.

Но Видодо назначи Субианто за началник на отбраната след преизбирането си, проправяйки пътя за съюз, въпреки че политическите им партии са противници. По време на кампанията Субианто се кандидатира като наследник на популярния отиващ си президент, обещавайки да продължи неговата политика, като например изграждането на нова столица за няколко милиарда долара и ограниченията за износ на суровини, предназначени да стимулират местната индустрия, пише БТА.

Подкрепен от Видодо, Субианто постигна голяма победа на преките президентски избори през февруари с обещания за политическа приемственост.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията