Президентът на Ботсвана заплаши да изпрати 20 000 слона в Германия заради политически спор
Президентът на Ботсвана заплашва да изпрати 20 000 слона в Германия в разразил се политически спор, съобщи BBC.
По-рано тази година германското министерство на околната среда предложи да се въведат по-строги ограничения за вноса на ловни трофеи. Президентът на Ботсвана Мокгвеци Масиси заяви пред германски медии, че това само ще доведе до обедняване на хората в страната му.
Той заяви, че броят на слоновете се е увеличил в резултат на усилията за опазване на природата, а ловът е помогнал да се контролира броят им.
Германците трябва да "живеят заедно с животните, по начина, по който се опитвате да ни кажете", заяви Масиси пред германския вестник Bild. Страната е дом на около една трета от световната популация на слонове - над 130 000 - повече, отколкото има място за тях. Стадата нанасят материални щети, изяждат посевите и тъпчат жителите, казва той пред Bild.
Страната вече издава годишни квоти за лов, като твърди, че той е добър източник на доходи за местната общност и че тази практика е лицензирана и строго контролирана. Преди това тя е обмисляла използването на слонове за храна на домашни любимци.
Германия е най-големият вносител в ЕС на трофеи от африкански слонове и на ловни трофеи като цяло, според доклад от 2021 г. на Международното дружество за хуманно отношение.
Говорителка на Министерството на околната среда в Берлин заяви пред агенция АФП, че Ботсвана не е изразила никакви опасения пред Германия по този въпрос.
В светлината на тревожната загуба на биологично разнообразие, ние носим специална отговорност да направим всичко, за да гарантираме, че вносът на ловни трофеи е устойчив и законен“, каза тя.
Министерството обаче продължава да преговаря с африканските страни, засегнати от правилата за внос, включително Ботсвана, каза говорителката.
Австралия, Франция и Белгия са сред страните, които са забранили търговията с ловни трофеи.През март депутатите от Обединеното кралство гласуваха в подкрепа на забраната за внос на ловни трофеи, но законодателството трябва да бъде разгледано допълнително, преди да стане закон, припомня BBC.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.