Противовъздушната отбрана на Украйна изчерпа запасите от ракети
Липсата на ракети за противовъздушна отбрана е попречи на Украйна да осуети руска ракетна атака миналата седмица, която разруши най-голямата електроцентрала в региона около столицата Киев, каза президентът Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс.
Коментарите на Зеленски, които следват многократните предупреждения от правителството му неговите съюзници за недостиг в сферата на противовъздушната отбрана.
„Долетяха 11 ракети. Унищожихме първите седем, а четири (останалите) унищожиха (Топлоелектрическата централа)Триполия. Защо? Защото имахме нула ракети. Свършиха ни ракетите, за да защитим Триполия“, каза той в интервю за PBS.
Зеленски по-рано предупреди, че Украйна вече е трябвало да направи труден избор за това какво да защитава и каза, че страната му може напълно да остане без отбранителни ракети, ако руските атаки продължат с това темпо.
Унищожена при ударите на 11 март, Триполската топлоелектрическа централа беше най-голямото енергийно съоръжение близо до Киев и беше построена с капацитет от 1800 мегавата - повече от предвоенните нужди на най-големия град в Украйна. Други станции и внос засега запълват липсата ѝ, но жителите бяха призовани да пестят енергия.
От средата на март Русия засили комбинираните удари с ракети и дронове, насочени към енергийната система на Украйна.
При последните атаки Украйна загуби около 7 гигавата капацитет за генериране на електроенергия, като основните топлоелектрически централи и преносните мощности понесоха значителни щети.
Москва твърди, че ударите са насочени към унижаване на способността на Украйна да води бойни действия, както и че представляват отмъщение за неотдавнашните атаки в Русия.
Западните съюзници не са склонни да изпратят допълнителна противовъздушна отбрана в Украйна, която твърди, че се нуждае от 25 системи Patriot, за да покрие своята територия. Германия обеща да достави друга система след спешни обаждания от Киев.
Съединените американски щати са отпуснали общо 23 милиарда долара бюджетна помощ на Украйна от края на февруари 2022 г. , съобщи междувременно министърът на финансите на Украйна Сергей Марченко.
Министърът подчерта, че предоставените средства позволяват да се поддържа стабилността на финансовата система на Украйна и високо оцени приноса на САЩ. Той изрази надежда, че Вашингтон ще продължи да помага на Украйна. „Очакваме, че Конгресът на Съединените щати ще вземе подходящо решение възможно най-скоро за одобряване на пакета за помощ за Украйна за 2024 г.“, каза той по време на среща във Вашингтон със заместник-министъра на финансите на САЩ Джей Шамбо.
Сергей Марченко каза, че тази година Украйна се нуждае от външно финансиране в размер на 37,2 милиарда долара, от които 10,2 милиарда долара вече са получени. Той цитира такива оценки в разговор със заместник-помощника на президента на САЩ по националната сигурност Далип Сингх, който отговаря за международните икономически въпроси.
За да покрие бюджетния дефицит от 43,9 милиарда долара, очакван през 2024 г., Украйна разчита в голяма степен на помощ от западни партньори. Министърът на финансите на Украйна отбеляза, че без тази подкрепа страната е изправена пред икономическа криза. Той също така призна, че само една четвърт от западната финансова помощ, получена през 2023 г., е предоставена безплатно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.