Ръстът на работните места в световен мащаб ще намалее наполовина през 2023 г., прогнозират от МОТ

Ръстът на работните места в световен мащаб ще намалее наполовина през 2023 г., прогнозират от МОТ

Ръстът на работните места в световен мащаб ще намалее наполовина през 2023 г., прогнозират от МОТ

Международната организация на труда очаква растежът на глобалната заетост да се забави рязко до 1% тази година в сравнение с 2% през 2022 г., засегнат от икономическите последици от войната в Украйна, високата инфлация и по-строгата парична политика.

В същото време се очаква броят на безработните в света да нарасне с 3 милиона до 208 милиона през 2023 г., докато инфлацията ще изяде реалните заплати, се посочва в доклад на МОТ за глобалните тенденции, предава Ройтерс

Недостигът на нови работни места ще удари страните в момент, когато много от тях все още се възстановяват от икономическия шок на глобалната пандемия и коронавирусът пронизва Китай, след като Пекин премахна строгите ограничения за блокиране.

"Забавянето на растежа на глобалната заетост означава, че не очакваме загубите, понесени по време на кризата с COVID-19, да бъдат възстановени преди 2025 г.", каза Ричард Саманс, директор на Изследователския отдел на МОТ и координатор на наскоро публикувания доклад.

Напредъкът в намаляването на броя на неформалните работни места в света също е вероятно да бъде обърнат през следващите години, посочват от МОТ.

Прогнозата за глобалните работни места е по-ниска от предишната прогноза на Международната организация на труда за ръст от 1,5% за 2023 г.

"Настоящото забавяне означава, че много работници ще трябва да приемат работа с по-ниско качество, често с много ниско заплащане, понякога с недостатъчно работно време. Освен това, тъй като цените растат по-бързо от номиналните трудови доходи, кризата с разходите за живот рискува да тласне повече хора към бедност. Ситуацията може да се влоши допълнително, ако глобалната икономика се забави", прогнозират от Международната организация на труда. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ