Ройтерс: Индия замразява плановете си за закупуване на американско оръжие заради митата

ЕС

Индия е отложила плановете си за закупуване на нови американски оръжия и самолети, твърдят запознати източници, цитирани от Ройтерс. Това е първият конкретен знак за недоволство от страна на Индия, следвайки наложените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита върху износа на страната.

Индия планираше да изпрати министъра на отбраната Раджнат Сингх във Вашингтон през следващите седмици за обявяване на някои от покупките, но това пътуване е отменено, съобщават двама от източниците.

На 6 август Тръмп наложи допълнително 25% мито върху индийски стоки като наказание за покупките на руски петрол от Делхи, което според него означава, че страната финансира руската инвазия в Украйна. Това повиши общото мито върху индийския износ до 50% - сред най-високите нива сред търговските партньори на САЩ.

Един от източниците каза, че покупките на отбранителна техника биха могли да продължат, след като Индия получи яснота относно митата и посоката на двустранните отношения, но „просто не толкова скоро, колкото се очакваше“.

Не са били дадени писмени инструкции за спиране на покупките, каза друг служител, посочвайки, че Ню Делхи е може бързо да промени курса си, въпреки че „поне засега няма движение напред“.

След публикуването на материала от Ройтерс, индийското правителство издаде изявление, което приписва на източник от Министерството на отбраната, описвайки съобщенията за пауза в преговорите като „фалшиви и изфабрикувани“. В изявлението се казва също, че доставките напредват съгласно „съществуващите процедури“.

Делхи, която тясно партньорство с Америка през последните години, заяви, че е несправедливо критикувана за покупките на руски петрол и че Вашингтон и неговите европейски съюзници продължават да търгуват с Москва, когато това е в техен интерес.

По-рано Ройтерс съобьи, че дискусиите за покупките от Индия на бойни машини Stryker, произведени от General Dynamics Land Systems, и противотанкови ракети Javelin, разработени от Raytheon и Lockheed Martin, са били спрени поради тарифите.

Тръмп и индийският премиер Нарендра Моди обявиха през февруари планове за продължаване на доставките и съвместното производство на тези артикули.

Сингх е планирал също така да обяви закупуването на шест разузнавателни самолета Boeing P8I и системи за поддръжка за индийския флот по време на вече отмененото си пътуване, твърдят двама от източниците.

Отношенията с Русия

Задълбочаващите се отношения на Индия със САЩ в областта на сигурността, които се подхранват от споделеното им стратегическо съперничество с Китай, бяха обявени от много американски анализатори като една от ключовите области на външнополитически напредък по време на първата администрация на Тръмп.

Индия е вторият по големина вносител на оръжие в света, а Русия традиционно е неин основен доставчик. През последните години обаче Индия се е насочила към внос от западни сили като Франция, Израел и САЩ, според мозъчния тръст на Стокхолмския международен институт за изследване на мира.

Промяната в доставчиците се дължи отчасти на ограниченията върху способността на Русия да изнася оръжия, които тя използва масово при нахлуването си в Украйна. Някои руски оръжия също са се представили зле на бойното поле, според западни анализатори.

По-широкото партньорство между САЩ и Индия в областта на отбраната, което включва споделяне на разузнавателна информация и съвместни военни учения, продължава безпроблемно, каза един от индийските служители.

Индия също така остава отворена за намаляване на вноса на петрол от Русия и е отворена за сключване на сделки другаде, включително със САЩ, ако може да получи подобни цени, според два други индийски източника.

Заплахите на Тръмп и нарастващите антиамерикански нагалси в Индия „затрудниха политически Моди при прехода от Русия към САЩ“, каза един от източниците. Въпреки това отстъпките от цената на руския петрол са се свили до най-ниското ниво от 2022 г. насам.

Министерството на петрола на Индия не е отговорили веднага на искане за коментар.

Въпреки че разривът в отношенията между САЩ и Индия беше внезапен, в отношенията имаше напрежение. Ню Делхи многократно е опровергавал твърдението на Тръмп, че САЩ са посредничили за прекратяване на огъня между Индия и Пакистан след четиридневни боеве между ядрено въоръжените съседи през май. Тръмп също така е бил домакин на началника на пакистанската армия в Белия дом през седмиците след конфликта.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол