Украйна ще поиска от ЕС да поеме водеща роля в санкционирането на Русия, докато САЩ се колебаят

Украйна ще поиска от ЕС да поеме водеща роля в санкционирането на Русия, докато САЩ се колебаят

Украйна ще поиска от ЕС следващата седмица да обмисли нови стъпки за изолиране на Москва, включително изземване на руски активи и въвеждане на санкции за някои купувачи на руски петрол, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп се отказа от затягането на санкциите, пише Ройтерс.

Неизвестна досега бяла книга за Украйна, която ще бъде представена на ЕС, призовава 27-членния блок да заеме по-агресивна и независима позиция по отношение на санкциите, заради несигурността около бъдещата роля на Вашингтон.

В тези 40 страници с препоръки има призиви за приемане на законодателство, което би ускорило изземването на активи от санкционирани лица от ЕС и би ги изпратило в Украйна. Лицата, върху които са наложени санкции, биха могли да поискат обезщетение от Русия.

ЕС трябва да обмисли редица стъпки, за да направи санкциите си по-силни извън собствената си територия, включително насочване към чуждестранни компании, които използват технологиите му, за да помогнат на Русия, и „въвеждане на вторични санкции срещу купувачите на руски петрол“, се казва още в документа.

Подобни вторични санкции, които биха могли да засегнат големи купувачи като Индия и Китай, биха били важна стъпка, която Европа досега не е била склонна да предприеме. Тръмп публично обсъждаше това, преди да вземе решение засега да не действа по този начин.

Бялата книга също така призовава ЕС да обмисли използването на повече правила за вземане на решения с мнозинство при санкциите, за да се предотврати отделните държави членки да блокират мерки, които иначе изискват единодушие.

След разговор с Путин в понеделник, Тръмп реши да не налага нови санкции на Русия, с което попари надеждите на европейските лидери и Киев, които лобираха пред него седмици наред да засили натиска върху Москва.

Тръмп разговаря с украински и европейски лидери след разговора си с Путин и им е казал, че не иска да налага санкции сега, за да даде време за провеждане на разговори, каза пред Ройтерс запознат източник.

ЕС и Великобритания така или иначе наложиха допълнителни санкции срещу Русия във вторник, заявявайки, че все още се надяват Вашингтон да се присъедини към тях. Но европейците открито обсъждат начини, по които могат да поддържат натиск върху Москва, ако Вашингтон вече не е готов да участва.

Публично Украйна се опитва да избегне всякакъв намек за критика към Вашингтон, откакто президентът Володимир Зеленски предизвика остра реакция от Тръмп в Белия дом през февруари.

Бялата книга подчертава „безпрецедентните“ санкции, наложени от ЕС досега, и говори за техния потенциал да направят повече. Тя включва и остра оценка на ангажимента на администрацията на Тръмп към координационните усилия досега.

„Днес на практика Вашингтон е прекратил участието си в почти всички междуправителствени платформи, фокусирани върху санкциите и контрола върху износа“, се казва в нея.

Вашингтон е забавил работата в мониторинговата група за прилагане на ценови ограничения върху руския петрол и е разпуснал федерална работна група, фокусирана върху преследването на нарушения на санкциите.

В бялата книга се отбелязва, че са били изготвени два потенциално големи пакета от санкции на САЩ - един от правителството и друг от сенатор Линдзи Греъм, подкрепящ Тръмп - но че не е сигурно дали Тръмп ще подпише един или няколко от тях.

Несигурността относно позицията на САЩ забави темпото на икономическите контрамерки и многостранната координация, но „не би трябвало да подтикне Европейския съюз да облекчи натиска от санкциите“, се казва в него.

„Напротив, това би трябвало да катализира ЕС да поеме водеща роля в тази област.“

„Огромен удар“

Украйна е обезпокоена, че отклоняването на Вашингтон от западния консенсус относно санкциите би могло да предизвика колебание в ЕС, който традиционно изисква консенсус за важни решения.

„Оттеглянето на Америка от режима на санкции (би било) огромен удар върху единството на ЕС. Огромен“, каза висш украински правителствен служител пред Ройтерс.

ЕС не може напълно да замести тежестта на Съединените щати в оказването на икономически натиск върху Русия. Голяма част от въздействието на американските санкции идва от доминацията на долара в световната търговия, с която еврото не може да се сравни.

Въпреки това, облекчаването на санкциите от САЩ за Русия не би стимулирало значително завръщане на чуждестранни инвеститори и инвестиции, ако Европа остане твърда, каза Крейг Кенеди, експерт по руска енергетика в Центъра „Дейвис“ към Харвардския универистет.

„Европа държи много повече карти, отколкото си мислите“, категоричен е той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите глътки свобода: Как Кока-Кола проби Желязната завеса през България?
Борисов поискал от Ердоган да прекрати договора с Боташ
На днешната дата, 21 май. Свети Свети Константин и Елена. Рождениците днес
Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол"
Италинските власти арестуваха близо 100 мафиота от калабрийската Ндрангета
Турция ще извлича шистов петрол от находище с предполагаеми залежи от 6,1 млрд. барела
Японският министър на земеделието подаде оставка заради непремерен коментар за кризата с ориза
Министерството на здравеопазването на САЩ отряза Харвард с 60 млн. за антисемитизъм