Румъния ще съкрати над 13% от персонала в държавния апарат

Румъния ще съкрати над 13% от персонала в държавния апарат

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5% на персонала в държавния апарат, предадоха Аджерпрес и Ройтерс.

В началото на правителственото заседание днес Чолаку каза, че ще бъдат премахнати 1800 длъжности в институциите, които са на подчинение на правителството.

„Както обещахме публично, започваме най-голямото съкращаване на оперативните разходи в историята на румънското правителство. Премахваме 1800 длъжности на държавни служители и служители на договор в 32-те институции, които са на наше подчинение и координация, премахваме и сливаме институции, намаляваме броя на служителите и длъжностите при държавните служители“, каза Чолаку, цитиран от Аджерпрес и БТА. 

Той уточни, че става дума за съкращение на постовете с 13,5%.

„Мисля, че това е конкретен сигнал, който е очакван от обществото и от бизнеса“, допълни румънският премиер.

Румъния е в процедура за прекомерен дефицит от 2020 г. и се ангажира да го намали постепенно под прага от 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) до 2031 г. Според финансовия министър Танцош Барна бюджетният дефицит на Румъния през 2024 г. ще възлезе на 8,6% от БВП.

С цел понижаване на дефицита правителството изготви, а парламентът одобри, бюджет за 2025 г., който предвижда редица съкращения на разходите. Заложен е дефицит от 7,04%, инфлация от 4,4% и очакван растеж от 2,5 на сто. Правителството не предвижда увеличение на такси и данъци, а заложи на по-добра събираемост на данъците и бюджетни съкращения, включително на персонал.

Финансовият министър заяви неотдавна, че всяко министерство и бюджетна институция разполага „с достатъчно инструменти, за да намали разходите си за персонал през 2025 г. с общо 5%“.

Едно от първите действия на второто правителство на премиера социалдемократ Марчел Чолаку бе да приеме пакет от фискални мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат също ограничаване на редица допълнителни плащания.

Според министерството на финансите новите фискални мерки ще спестят на държавата над 26 млрд. леи до края на 2025 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ