Руски съд осъди на 9 години затвор съюзничка на Навални
Съюзничка на изтърпяващия затворническа присъда руски опозиционер Алексей Навални, обвинен в "създаване на екстремистка организация", беше осъдена днес на 9 години затвор от съд в Томск, Сибир, съобщиха поддръжниците ѝ на фона на безпрецедентните репресии в Русия, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Съдът в Томск "осъди Ксения Фадеева", бивш общински съветник, на 9 години затвор, съобщиха поддръжниците ѝ в "Телеграм", като увериха, че защитата ѝ "разбира се, ще обжалва това решение".
Трийсет и една годишната Ксения Фадеева, чийто процес започна през август, оглавяваше екипа на Навални в град Томск и беше обвинена в "създаване на екстремистка организация" и "участие в организация, която подкопава правата на гражданите".
Алексей Навални беше отровен в Томск през 2020 г. по време на предизборно посещение в подкрепа на местните си сътрудници. Тежко болен в резултат на това отравяне, той бе прехвърлен в Германия за лечение, след което беше арестуван и осъден на затвор при завръщането си в Русия, посочва АФП.
През 2020 г. Фадеева бе избрана за член на градския съвет на Томск заедно с други независими активисти в Сибир, което е рядък успех за руската опозиция по онова време.
През 2021 г. предизборните екипи на Навални бяха обявени от властите за "екстремистки", което излага поддръжниците и сътрудниците му на риск от наказателно преследване.
Докато много от тях напуснаха Русия, Ксения Фадеева отказва да отиде в изгнание и бе арестувана през декември 2021 г. за организиране на "екстремистка група".
През юни ръководителката на щаба на опозиционния лидер в град Уфа, в централната част на Русия, Лилия Чаничева беше осъдена на седем години и половина затвор за "екстремизъм".
Чаничева, дипломиран експерт-счетоводител, беше първият от сътрудниците на Навални, съден за създаване на "екстремистка организация".
През 2017 г. тя се отказ от работата си, за да се присъедини към Фонда за борба с корупцията (ФБК) на Навални, като взе активно участие в протестното движение срещу корупцията в своя регион.
По данни на специализираната неправителствена организация ОВД-инфо от началото на войната в Украйна близо 20 000 руснаци са били арестувани заради протести срещу политиката на Кремъл, посочва АФП.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Председателят на Европейския парламент иска разследване срещу евродепутат, близък до Русия
ЕС |Франция се подготвя за тежка гореща вълна от 39 градуса в близките дни
Свят |El País: Мнозина в ЕС са недоволни от работата на Калас като шеф на дипломацията
ЕС |Трите български етапа на Giro d’Italia са отразени в 87 държави
Спорт |The Guardian: Шри Ланка се превръща в център на киберпрестъпността в Югоизточна Азия
Свят |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
Политика |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки
България |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.