САЩ добавиха Tencent и CATL към списък с фирми, които работят с китайската армия

САЩ добавиха Tencent и CATL към списък с фирми, които работят с китайската армия

САЩ добавиха няколко китайски технологични компании, включително гиганта за игри и социални мрежи Tencent и производителя на батерии CATL, към списък с фирми, които според тях работят с китайската армия, пише Би Би Си.

Списъкът служи като предупреждение към американските компании и организации за рисковете от правене на бизнес с китайски субекти.

Въпреки че включването не означава незабавна забрана, то може да увеличи натиска върху Министерството на финансите на САЩ да санкционира фирмите.

Tencent и CATL отрекоха да са свързани с китайската армия, докато Пекин каза, че решението се равнява на „неразумно потискане на китайските компании“.

Списъкът на Министерството на отбраната (DOD) на китайските военни компании, който официално е известен като списък 1260H, се актуализира ежегодно и сега включва 134 фирми.

Това е част от подхода на Вашингтон за противодействие на усилията на Пекин да увеличи военната си мощ чрез използване на технологии от китайски фирми, университети и изследователски програми.

В отговор на последното съобщение Tencent, която притежава приложението за съобщения WeChat, заяви, че включването ѝ в списъка е „очевидно грешка“.

„Ние не сме военна компания или доставчик. За разлика от санкциите или експортния контрол, този списък няма влияние върху нашия бизнес“, каза говорител на компанията пред Би Би си.

CATL също нарече определянето грешка и каза, че „не се занимава с никакви военни дейности“.

„Практиките на САЩ нарушават принципите на пазарната конкуренция и международните икономически и търговски правила, които те винаги са защитавали, и подкопават доверието на чуждестранните компании в инвестирането и дейността в Съединените щати“, каза Лиу Пенгу, говорител на китайското посолство във Вашингтон .

Пентагонът беше подложен на натиск от американски законодатели да добави някои от фирмите, включително CATL, към списъка.

Този натиск дойде, когато американският гигант за производство на автомобили Ford заяви, че ще инвестира 2 млрд. долара в изграждането на завод за батерии в Мичиган. Той каза, че планира да лицензира технология от CATL.

От Ford не са отговорили веднага на искане на BBC за коментар.

Съобщението идва в момент, когато отношенията между двете най-големи икономики в света остават обтегнати.

Междувременно новоизбраният президент Доналд Тръмп, който преди това зае твърда позиция срещу Пекин, ще се върне в Белия дом този месец.

Пентагонът беше съден миналата година от производителя на дронове DJI и Hesai Technologies, производителя на Lidar, заради включването им в списъка. Двете компании остават в обновения списък.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ