Шолц обеща Германия да харчи 2% от БВП за отбрана през това и следващото десетилетие

Шолц обеща Германия да харчи 2% от БВП за отбрана през това и следващото десетилетие

Германският канцлер Олаф Шолц потвърди в събота ангажимента на Берлин да изразходва 2% от националния брутен вътрешен продукт (БВП) за отбрана тази година и в дългосрочен план, предаде Си Ен Би Си.

„Германия ще инвестира 2% от своя БВП в отбрана през това десетилетие, през следващото и след това“, каза Шолц по време на на Мюнхенската конференция по сигурността.

Германия ще покрие този ангажимент през 2024 г. чрез редовни и специални бюджетни разходи за първи път от началото на 90-те години на миналия век, каза в сряда говорител на министерството на отбраната, цитиран от Ройтерс.

„Ние, европейците, трябва да се грижим много повече за собствената си сигурност, сега и в бъдеще“, коментира Шолц.

Изказването му идва след като членовете на НАТО в цяла Европа се ангажираха да увеличат разходите си за отбрана.

Осемнадесет от 31-те членки на Алинса ще изпълнят целта за отбранителни разходи от 2% тази година, каза в сряда генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

„Постигаме реален напредък. Европейските съюзници харчат повече“, заяви той.

Коментарът дойде само няколко дни, след като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп каза през уикенда, че ще насърчи Русия да прави „каквото си поиска“ с членовете на НАТО, които не успеят да изпълнят целта за разходи от 2%.

Нидерландския премиер Марк Рюте заяви днес, че САЩ имат право да поискат от европейските страни да направят повече, за да изпълнят целите си за разходи за отбрана, но настоя, че това не трябва да е по заповед на потенциалния кандидат за президент на САЩ.

„Спрете да хленчите и да се оплаквате от Тръмп“, каза той.

„Не харчим повече за отбрана или увеличаваме производството на боеприпаси, защото Тръмп може да се върне. Трябва да направим това, защото искаме да го направим, защото това е в наш интерес“, продължи той.

Рюте добави, че „зависи от американците“ дали ще върнат бившия президент на власт на изборите през ноември и че Европа ще „трябва да работи с всеки, който е на дансинга“.

Увеличеното финансиране на Бундесвера от Германия

Европейските разходи за отбрана в момента възлизат средно на 1,6% от БВП, според Международния институт за стратегически изследвания.

Бюджетът за отбрана на Германия, Франция и Италия – страните от НАТО с най-високи разходи след САЩ и Обединеното кралство, остана под целта на Алианса от 2% от БВП през 2023 г., въпреки че всяка от тях е изложила планове за постигане на целта през следващите години.

Германия обяви нов фонд от 100 милиарда евро, финансиран от дълг, за Бундесвера - германските въоръжени сили, за укрепване на националната си сигурност през 2022 г., дни след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

По онова време Шолц нарече този ход „Zeitenwende“ - преломен момент в съвременната история на Германия, който ще позволи на страната да изпълни отдавнашните си цели от 2% разходи за отбрана.

Очаква се страната да похарчи приблизително 72 милиарда евро за отбрана тази година, но остават опасенията какво ще се случи след изчерпването на тези средства през 2027 г.

Експертни оценки показват, че правителството ще трябва да намери 25-30 милиарда евро годишно, за да постигне тази цел, според в. „Файненшъл таймс“, което вероятно ще доведе до съкращения на социалните разходи. Германия е една от малкото страни с ограничение на заемите, вписано в конституцията си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ