Швеция официално е член на НАТО

Швеция официално е член на НАТО

Швеция официално се присъедини към НАТО като 32-ият член на Алианса, почти две години след като обяви кандидатурата си, предаде Си Ен Би Си.

Новината беше потвърдена в четвъртък от генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който заяви, че страната вече „заема полагащото ѝ се място на нашата маса“.

„Присъединяването на Швеция прави НАТО по-силен, Швеция по-безопасна и целия Алианс по-сигурен. Очаквам с нетърпение да издигна знамето им в щаба на НАТО в понеделник“, добави той.

Шведският премиер Улф Кристершонпътува до Вашингтон тази седмица, за да предаде окончателните документи. Страната за първи път кандидатства за присъединяване към НАТО през май 2022 г., малко след началото на войната на Русия срещу Украйна. Това бележи значителна промяна в предишната политика на Швеция на военен неутралитет, датираща Наполеоновите войни.

Финландия стана официален член на НАТО миналия април, също подтикната от решението на руския президент Владимир Путин да нахлуе в Украйна. Властите както в Хелзинки, така и в Стокхолм решиха, че в резултат на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. техните нации вече не са в безопасност сами по себе си и кандидатстваха за присъединяване към Алианса няколко месеца по-късно.

Членовете на НАТО Унгария и Турция забавиха процеса на присъединяване на Швеция, като и двете страни гласуваха в подкрепа на това едва тази година. Всички съществуващи членове трябва да одобрят присъединяването на нова страна към алианса, чийто основен принцип е, че атака срещу една от тях е атака срещу всички тях.

Управляващата партия на Унгария, водена от премиера Виктор Орбан, дълго се противопоставяше на членството на Швеция в НАТО на фона на критиките на Швеция за състоянието на демокрацията в Унгария. Премиерите на двете страни се срещнаха в Будапеща миналия месец и се ангажираха да преодолеят различията, като казаха, че „ще умрат един за друг“.

Междувременно Турция ратифицира членството на Швеция в НАТО през януари. По-рано Анкара обвиняваше Швеция, че е твърде толерантна към групировките, които правителството на Турция смята за заплаха за сигурността. Антимюсюлманските протести в Швеция миналата година допълнително влошиха отношенията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ