Скандал във Великобритания със задържан служител на британския парламент като китайски шпионин

Скандал във Великобритания със задържан служител на британския парламент като китайски шпионин

Сътрудник на британския парламент, задържан по подозрение в шпионаж в полза на Китайската народна република, обяви, че е невинен. Това съобщи Sky News с позоваване на изявлението на заподозрения, предоставено от адвокатите му.

„Чувствам се длъжен да отговоря на обвиненията в медиите, че съм „китайски шпионин“. Не е правилно да правя публични коментари относно фалшиви съобщения. Въпреки това, като се има предвид казаното за мен, важно е, че всички знаеха, че съм напълно невинен. Посветих кариерата си на това да се опитвам да осведомявам другите за предизвикателството и заплахите, отправени от Китайската комунистическа партия. Ако съм правил това, което се разказва в главозамайващи новинарски истории, то би било в противоречие с всичко за, което съм работил и говорил”, пише в съобщението  заподозреният, чието име се пази в тайна.

По-рано британски медии съобщиха за задържането на двама души в кралството по подозрение в шпионаж в полза на. Обичайно задълженията на служител на такава позиция включват събиране на информация, на базата на която депутатите формират своята гледна точка по различни въпроси. Според The ​​Sunday Times единият задържан е бил свързан с редица парламентаристи от управляващата Консервативна партия, включително такива с разрешение за достъп до секретни материали. Сред тях са заместник-министърът на вътрешните работи Том Тугендхат и председателят на комисията по външни работи на парламента Алиша Кърнс.

Според Sky News в понеделник председателят на Камарата на общините на британския парламент Линдзи Хойл ще направи изявление във връзка със задържането на парламентарния референт. На 10 септември британският премиер Риши Сунак каза, че на среща с китайския премиер Ли Цян в Ню Делхи в кулоарите на срещата на върха на Г-20 той е изразил загриженост относно предполагаемите опити на Пекин да се намеси в работата на британския парламент.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

НАТО оборудва полски вятърен парк в Балтийско море със сензори и радари
Възможно е Зеленски да участва на срещата Тръмп-Путин, но останалата част от Европа е изключена
Тръмп нареди да махнат от централни места в Белия дом портретите на Обама и Буш – баща и син
България вече съхранява слънчева енергия в батерии
Фалитите в Германия нарастват с най-бърз темп от октомври 2024 г.
Медузи спряха работата на най-голямата атомна централа в Западна Европа
Усамотението – тайното оръжие на някои от най-интелигентните хора
Мащабна криза: Техеран предупреждава за пълна липса на вода през октомври