Това лято е било най-горещото в историята
Лятото на 2024 г. е било най-горещото в историята на Земята, сочат данни на Службата на Европейския съюз за климатичните промени „Коперник“, цитирана от Би Би Си.
Тази година сезонът е бил най-топлият и за цяла Европа с 1,54 градуса по Целзий над дългосрочната средна стойност за периода 1991-2020 г., надминавайки предишния рекорд от 2022 г.
Август е бил и 13-ият месец за 14-месечен период, в който средната глобална температура е надхвърлила с 1,5 градуса нивата отпреди индустриалната революция.
Досега тази година средната глобална температура е била с 0,7 градуса над средната за периода 1991-2020 г., което представлява най-високото равнище в историята.
Поради това е все по-вероятно 2024 г. да бъде най-топлата година в световен мащаб, посочват от „Коперник“.
Още миналата година средните глобални температури достигнаха рекордно високо ниво.
По цял свят сме свидетели на горещи вълни и екстремни климатични условия.
„Свързаните с температурата екстремни събития, наблюдавани това лято, ще стават все по-интензивни“, заяви заместник-директорът на „Коперник“ Саманта Бърджис.
През лятото в цяла Европа бяха счупени температурни рекорди. В Австрия лятото беше най-топлото в историята . Испания и Финландия отчетоха най-топлия август в историята, а Швейцария -- вторият най-топъл.
Докато горещините в Европа бяха съсредоточени в южните и източните райони, беше по-хладно в Република Ирландия, Обединеното кралство, западните части на Португалия, Исландия и Южна Норвегия.
Въпреки че човешката дейност е най-значимата причина за повишаването на глобалната температура, рекордните горещини през 2023 г. и през 2024 г. са подсилени от Ел Ниньо.
Ел Ниньо - естествено затопляне на температурите на морската повърхност в източната част на Тихия океан, се наблюдава от юни 2023 г. до май 2024 г.
През това време по-високите температури на морската повърхност добавиха повече топлина към атмосферата.
Въпреки че феноменът вече е приключил, ролята му в повишаването на глобалната температура ще окаже влияние върху 2024 г. като цяло.
Учени от Австралийското бюро по метеорология вярват, че Тихият океан ще навлезе в по-хладната фаза на Ла Ниня през следващите месеци.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.