UNICEF: Децата в България и Румъния търпят най-много лишения

UNICEF: Децата в България и Румъния търпят най-много лишения

56% от децата в България търпят лишения. Това показва докладът на UNICEF за детската бедност, публикуван днес. По този показател страната ни се нарежда на второ място, като положението е по-зле единствено в Румъния, където 72% от децата страдат от лишения. След България е Унгария с 31%.

Скандинавските страни – Исландия, Швеция, Норвегия, Финландия се грижат най-добре за децата си, като този процент там е под 3. Докладът отчита два типа бедност в развитите икономики, която изследва лишенията за децата, а другата измерва относителната бедност. Данните са от 2009 г. и не отразяват последиците от икономическата криза. Първият критерий за сравнение, индекс на лишенията, показва процентът на децата, които нямат достъп до поне две от 14 променливи, смятани за нормални - например три хранения на ден или пресни плодове и зеленчуци всеки ден.

Резултатите показват, че в изследваните 31 страни около 15% от децата "търпят лишения" поне по два основни елемента. Сред 14-те най-богати страни две имат процент на лишения за децата над 10% - Франция (10,1%) и Италия (13,3%). В същото време обаче Франция заделя най-много държавни средства за децата (3,7% от БВП спрямо 2,2% средно за изследваните страни), показва докладът.

Вторият изследван критерий е относителната бедност или процентът на децата, които живеят в домакинства с разполагаем доход под 50% от средните доходи за страната, в която се намират. И по този критерий северните страни и Холандия са с най-нисък процент на относителна бедност на децата - около 7%. За сметка на това над 20% от децата в Румъния и САЩ живеят в относителна бедност.

Няма непосредствени данни за това какво се е случило с детската бедност в следствие от икономическия спад през последните 3 години. Въпреки това е очевидно, че бюджетните икономии се отразяват на живота на децата, пише доклада. UNICEF предупреждава, че бедността поставя бъдещето на здравеопазването, образованието и перспективите за заетост в риск.

Пълният доклад може да видите тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ