Урсула фон дер Лайен и премиерите на Италия и Нидерландия пристигнаха на посещение в Тунис

Урсула фон дер Лайен и премиерите на Италия и Нидерландия пристигнаха на посещение в Тунис

Урсула фон дер Лайен и премиерите на Италия и Нидерландия пристигнаха на посещение в Тунис

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, министър-председателката на Италия Джорджа Мелони и нидерландският премиер Марк Рюте пристигнаха днес на посещение в Тунис - ключова за възпирането на незаконната имиграция страна, чието икономическо състояние тревожи Европа, предаде Франс прес.

Фон дер Лайен, Мелони и Рюте бяха посрещнати от министър-председателката на Тунис Наджла Буден, преди да се срещнат с президента Каис Сайед. Медиите няма да имат пряк достъп до срещите. Очакват се обаче изявления на тримата лидери от президентския дворец.

Преди пристигането им от Брюксел обясниха, че целта на посещението е да се обсъди "споразумение за сътрудничество в областта на икономиката, енергетиката и миграцията".

Тунис поражда безпокойство в Европа, и особено в Италия, поради икономическите трудности, които преживява, и риска от ускоряване на миграцията от нейните брегове.

Снощи, при изненадващо посещение в Сфакс - втория по големина град в Тунис, откъдето от началото на 2023 г. са поели към Европа повечето нелегални емигранти, Сайед заяви, че отказва страната му да бъде "пазител на границите на Европа".                            
       
В четвъртък страните от ЕС постигнаха с усилия споразумение за правото на убежище, което предвижда връщането на отхвърлените лица, търсещи убежище, в страната им на произход или в транзитна страна, смятана за безопасна.

Туниският форум за икономически и социални права, който следи въпросите на миграцията, осъди в изявление европейското посещение като "изнудване" и "пазарлък" за отпускане на пари на Тунис в замяна на по-строг граничен контрол.

Силно задлъжнялата северноафриканска държава (80% от БВП) води трудни преговори с Международния валутен фонд (МВФ) за нов заем от близо 2 милиарда долара. Дискусиите боксуват заради отказа на президента Сайед да предприеме реформи като преструктурирането на около 100 свръхзадлъжнели държавни компании и премахването на държавните субсидии за основни продукти като горивата.

Най-северните части на Тунис се намират на по-малко от 150 км от италианския остров Лампедуза и африканци от Тропическа Африка и много тунизийци редовно се опитват да отплават оттам за Европа.

Страната в Магреба се намира в тежка социално-икономическа криза, а опозицията осъжда ограничаването на правата и свободите, откакто президентът пое изцяло властта през юли 2021 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ