Утопичният град, който технологичните милионери искат да създадат

Утопичният град, който технологичните милионери искат да създадат

Утопичният град, който технологичните милионери искат да създадат

Произходът на Силиконовата долина се свързва с началото на HP, първата голяма компания, установила се в долината, която сега се е превърнала в технологична Мека, въпреки че през последните години животът там става все по-скъп. Как да възстановим нещо, което е генерирало такъв епицентър на иновации? Никой няма отговор, но това, което се случва, е нова територия, на която поне някои от големите магнати на нашето време са хвърлили око.

Група технологични милионери планира да построи нов град в сърцето на Силиконовата долина. Това е амбициозен проект, експеримент в градското планиране и технологиите, ръководен от видни фигури в индустрията като Рийд Хофман, съосновател на LinkedIn, Патрик и Джон Колисън, основатели на разплащателната компания Stripe, Лорън Пауъл Джобс, промоутър на Emerson Collective и вдовицата наследник на Стив Джобс, пише elEconomista.es. 

Всичко започна с придобиването на голямо количество земя в окръг Солано, по средата между Сан Франциско и Сакраменто, от Flannery Associates. Компанията, ръководена от Ян Срамек, бивш мениджър на Goldman Sachs, закупи почти цялата налична земя около базата, инвестиция, която достигна почти милиард долара.

Wall Street Journal по-късно разкри, че във Flannery Associates са инвестирали някои от най-големите магнати в Залива. След покупката компанията е изпратила анкета до жителите на окръг Солано. Проучването, което наподобява проучване на политическото мнение, зададе серия от въпроси относно политически предпочитания, възможни инициативи за избори и планове за развитие на нов град в източната част на окръга.

Предложените планове включват изграждането на десетки хиляди нови домове, ферма за слънчева енергия, овощни градини с повече от един милион нови дървета и повече от 10 000 акра нови паркове и открити пространства.

План с много неизвестни

Въпреки проучването и придобиването на земя все още има много въпроси без отговор. Каква е истинската цел на тези придобивания? Реално ли е намерението за изграждане на нов град? Как ще бъдат решени инфраструктурни проблеми, като липсата на вода и обществен транспорт?

Някои местни представители вече изразиха своите съмнения и загриженост относно въздействието, което може да има, към което се добавя мълчанието засега на много от замесените.

Засега се знаят само плановете и проучването, които включват инфраструктура за възможно енергийно самостоятелно население.

Disney или Гейтс вече са се опитали да създадат свои собствени популации 

Само времето ще покаже дали тази утопична мечта за Силиконовата долина ще се превърне в реалност, но истината е, че идеята за изграждане на утопичен град не е нова.

Walt Disney и Бил Гейтс вече са опитвали да реализират подобни проекти в миналото. Проектът EPCOT на Disney (Prototype Community of Tomorrow) беше предназначен да бъде град с най-новите технологии и градско планиране, но се оказа напълно неосъществим.

По същия начин Бил Гейтс инвестира 80 милиона долара за закупуване на 10 000 хектара земя в Аризона с намерението да построи интелигентен град.

Дори Лари Елисън, главен изпълнителен директор на Oracle, купи 98% от хавайския остров Ланай през 2012 г. за 300 милиона долара с намерението да построи град. Проектът обаче е отклонен в по-доходоносна посока и вместо град беше построен луксозен жилищен комплекс с хотели и вили, където живее самият той.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ