Южна Корея обяви компенсации за производителите на кучешко месо, преди забраната му през 2027 г.

Южна Корея обяви компенсации за производителите на кучешко месо, преди забраната му през 2027 г.

Южна Корея обяви в четвъртък планове за компенсиране на фермери в свиващата се индустрия за кучешко месо в страната, преди официалната забрана да влезе в сила през 2027 г. Този обаче, предизвиква съпротива както от фермери, така и от активисти за правата на животните, предаде  Аssociated Press

Парламентът на Южна Корея прие законопроект през януари, който забранява клането, развъждането или продажбата на кучешко месо за човешка консумация с тригодишен гратисен период. Нарушенията ще бъдат наказвани с 2 до 3 години затвор.

Министерството на земеделието обяви, че фермерите ще получат компенсация, започваща от 225 000 вона (170 долара) и достигаща до 600 000 вона (450 долара) на куче, ако се съгласят да затворят бизнеса си по-рано. Вероятно фермерите няма да приемат офертата, тъй като по-рано поискаха 2 милиона вона (1505 долара) на куче. Те казаха, че забраната нарушава правото им да избират собствената си работа и ще влоши икономическите им проблеми. В изявление от вторник Асоциация на фермите за кучета призова законът да бъде изменен, за да се удължи гратисният период и да се добавят подходящи планове за компенсация.

Шанкунг Лий, мениджър на кампанията в корейския офис на Оганизацията срещу жестокостта на животните Humane Society International, нарече южнокорейското съобщение „важен крайъгълен камък в тази историческа забрана, която ще я доведе  докрай и ще приключи ерата на кучешкото месо в нашата страна”. Но Лий каза, че организацията му е „разочарована“ от плана на Южна Корея, тъй като ще се плаща на фермерите въз основа на броя на кучетата, които имат. Това „потенциално увеличава развъждането на кучета, за да се получат повече пари по схемата и повече кученца ще бъдат родени в страдание“, добавя Лий.

Консумацията на кучешко месо е вековна практика на Корейския полуостров. Яде се и в Китай, Виетнам, Индонезия и някои африкански страни. Но индустрията на кучешкото месов Южна Корея привлече повече внимание поради репутацията на страната като културна и икономическа сила. Това е и единствената нация с кучешки ферми в индустриален мащаб. Кампанията на Южна Корея срещу кучешкото месо получи голям тласък от първата дама на страната Ким Кеон Хи, която многократно изрази подкрепата си за забраната. Тя беше подложена на яростна критика и груби обиди по време на демонстрации от фермери.

Проучванията показват, че около един на всеки трима южнокорейци се противопоставят на забраната, въпреки че повечето хора сега не ядат кучешко месо и подкрепят мерките. След като ограниченията влязат в сила правителството планира да улесни осиновяването на останалите кучета или да ги премести в заведения за грижи, вместо да ги евтаназира. Министерството на земеделието обяви, че властите също така ще предложат финансова помощ на търговци и собственици на ресторанти, за да затворят бизнеса си и да намерят нова работа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ