Възходът на хоум офиса: само един на всеки четирима би приел предложение за 100% присъствена работа
След затварянето покрай пандемията 40% от европейските работници посочват, че биха искали да работят от вкъщи поне два дни в седмицата. Това показват данните от проучването на европейските потребителски очаквания на Европейската централна банка. Това промени и перспективите за живот на работниците. Вършенето на работата им от разстояние им помогна да осъзнаят, че това, от което се нуждаят в живота си, е повече баланс между професионалния и личния живот и по-малко часове отдаденост на бизнеса. От Adecco Group предупреждават, че предлагането на гъвкавост на труда и дистанционната работа се консолидира като една от първите опции за задържане и привличане на таланти в компаниите, предава cincodias.elpais.com.
Само един на всеки четирима работници би приел предложение за 100% присъствена работа, се посочва в Ръководството за пазара на труда на Hays (британска мултинационална компания, предоставяща услуги за набиране на персонал и човешки ресурси в 33 страни по света, бел. ред.) за тази година. 43% от работниците заявяват, че биха обмислили тази опция в зависимост от офертата, а това, което би накарало мнозинството от хората да изберат да ходят в офиса всеки ден не е по-голямата надница, а наличието на по-гъвкав график.
Нито служителите, нито работодателите търсят 100% дистанционен или 100% присъствен модел на работа, нито смятат, че тези модели са най-продуктивни, казват от Hays. Най-привлекателен остава хибридният модел, а предпочитанията се отразяват в удовлетвореността на служителите.
"76% от професионалистите с хибриден модел са доволни, докато само 50% от тези, които работят напълно присъствено, са доволни", посочва Кристофър Доти, директор на Hays в Южна Европа, при представянето на Ръководството за пазара на труда на Hays за 2023 г.
Въпреки това, гъвкавостта на този смесен модел е това, което напряга очакванията на работодателите и служителите. Предприемачите искат 55% от модела на дистанционна работа с фиксирана структура, тоест маркирайки дните в календара, в които може да се работи от разстояние, и други, в които не може. 67% от работниците пък предпочитат модел, който е по-гъвкав и им позволява да се съгласуват с мениджърите по начин, който ги удовлетворява и устройва.
От вкъщи до метрото и от метрото до работа
Причината работниците да търсят работа навън, изтъкват от ЕЦБ, е времето и по-точно спестяването на време за пътуване. От институцията обясняват, че има пряка връзка между повечето време за пътуване и по-голямото желание за дистанционна работа. Служителите, на които пътят от вкъщи до работа им отнема по-малко от 15 минути искат шест дни дистанционна работа, докато тези, които отделят повече от час в придвижването си до работното място, желанието да работят от вкъщи се увеличава до 10 дни на месец.
Феноменът на дистанционната работа след пандемията
През 2000 г. само 8% от работниците понякога са работили от вкъщи, посочват от ЕЦБ. Данните за дистанционната работа остават практически непроменени до 2019 г., когато 85% от европейските работници никога не са работили от вкъщи. През първите месеци на изолация през 2020 г. броят на хората, които не са работили от вкъщи, рязко спада до под 40%, според данните, събрани от Европейската централна банка.
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.