Великобритания и ЕС дават ново начало на отношенията си

Обединеното кралство и Европейският съюз се споразумяха да рестартират отношенията си в понеделник, съобщиха запознати източници, цитирани от Си Ен Би Си.
Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър е домакин на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и други висши европейски служители в Лондон за дългоочаквана среща на върха, която се провежда на фона на непредсказуема глобална динамика.
Трима служители на ЕС са казали пред Си Ен Би Ис в понеделник, че двете страни са постигнали споразумение. Според един от тях е договорен реципрочен достъп до риболовните води до 30 юни 2038 г., като е постигнато и споразумение за енергийно сътрудничество и сключване на партньорството за сигурност и отбрана.
Това се случва, след като разговорите между двете страни се засилиха в навечерието на срещата в Ланкастър Хаус в центъра на Лондон.
Дискусиите между екипите на Обединеното кралство и ЕС са продължили след полунощ, съобщи „Скай нюз“, като един от източниците описа неделята като „луд“ ден на възходи и падения.
Муджтаба Рахман, управляващ директор за Европа в Eurasia Group, заяви преди срещата на върха, че сделката вероятно ще проправи пътя за участието на Обединеното кралство в политиката за сигурност и отбрана на ЕС, включително политиката за отбранителна промишленост.
Той също така каза, че е вероятно тя да включва споразумение „за премахване на напрежението в търговията с хранително-вкусови продукти... и роля на Европейския съд при разрешаването на спорове. Вероятен е и напредък по схемата за мобилност на младежите и по-голямо сътрудничество по отношение на енергийната политика и данъците върху въглеродните емисии на границите“.
Неотдавнашният завой на администрацията на Тръмп към изолационизъм на САЩ по отношение на глобалните въпроси, и особено тези, които по-остро засягат Европа, като например войната в Украйна, е аргумент за амбициозен рестарт на отношенията, отбеляза Рахман.
Но Обединеното кралство ще бъде предпазливо и към увеличаване на подкрепата за „Реформирай Обединеното кралство“ – партията на един от архитектите на Брекзит Найджъл Фарадж.
Популярността на Стармър е паднала до най-ниското си ниво в историята, като само 23% от анкетираните британци имат благоприятно мнение за премиера, според проучване на YouGov, публикувано миналата седмица, докато позитивното отношение към Фарадж и неговата партия се е увеличило.
Спорни въпроси
Британският лидер Стармер многократно е заявявал, че няма да има връщане към митническия съюз на ЕС, единния пазар или свободата на движение в нито една сделка, която той сключи с блока, но критиците следят отблизо до каква степен той се придържа към тази позиция.
Сред най-големите препъни камъни в разговорите, водещи до тази среща на върха между Великобритания и ЕС, бяха достъпът, който лодките на ЕС имат за риболов във водите на Обединеното кралство - като споразумението за правата за риболов след Брекзит изтича през 2026 г., а Франция и Дания настояват за удължаване на тези права - както и схема за мобилност на младежите, която би могла да позволи на хора на възраст между 18 и 30 години да пътуват и работят свободно между Обединеното кралство и ЕС за ограничен период от време.
Проблемът за лейбъристкото правителство е как да се споразумее по подобни трудни въпроси, без да изглежда сякаш се връща към партньорство отпреди Брекзит.
„Киър Стармер наистина е в трудна позиция тук“, каза Гезине Вебер, научен сътрудник в Германския фонд „Маршал“.
„Той няма да иска да изглежда твърде проевропейски и да се върне към присъединяването към ЕС, това категорично не е на масата тук. Той трябва да балансира вътрешната политика и да постигне баланс между сближаването и виждането къде може да бъде постигнато сътрудничество, но също така и да потвърди някои неща, които Обединеното кралство очевидно е искало да постигне чрез Брекзит.", добави тя.
Макар че е по-лесно и за двете страни да се споразумеят за сигурността и отбраната, предвид споделената заплаха от Русия и продължаващата война в Украйна, други области на политиката, които винаги са били сложни, вероятно ще останат такива, коментира Вебер.
„Това са области като рибарството, достъпът до пазара и икономическите въпроси, но също така и мобилността на младежите и свободата на движение“, каза още тя.
Анализаторите от консултантската компания за управление на риска Teneo са скептични, че потенциално споразумение ще включва дългосрочни подобрения в търговските отношения.
„Декларацията от срещата на върха вероятно ще се състои от три части: едната ще бъде символична, другата ще бъде неубедителна по същество и едната ще служи като стъпка за по-осезаеми разговори за по-голямо сътрудничество“, отбеляза екипът за геополитически изследвания на Teneo преди срещата на върха.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.