Какво ще обсъждат Великобритания и ЕС на срещата на върха в Лондон

Какво ще обсъждат Великобритания и ЕС на срещата на върха в Лондон

На срещата на върха в понеделник Великобритания и ЕС ще обсъдят задълбочаване на сътрудничеството в отбраната, енергетиката, мобилността и санитарните стандарти, но ключови теми като рибарството остават спорни.

В понеделник британският премиер Киър Стармър ще посрещне лидерите на Европейския съюз в Лондон, като целта е да се възнобновят отношенията след Брекзит. Срещата ще се фокусира върху редица конкретни области, по които и двете страни виждат потенциал за сътрудничество. Ето кои са основните теми, които вероятно ще бъдат на дневен ред:

1. Отбрана

Новото лейбъристко правителство на Великобритания желае по-тясно сътрудничество в областта на отбраната, включително участие в съвместни проекти на ЕС по линия на „Действия за сигурност в Европа“ — програма на стойност 150 млрд. евро. Идеята е да се засили европейската самостоятелност на фона на конфликта в Украйна и неяснотата в американската подкрепа.

Възможен препъникамък: Франция настоява сътрудничество по отношение на отбраната да зависи от споразумение в областта на рибарството.

2. Санитарни и фитосанитарни стандарти

Една от най-практичните цели на срещата е сключване на ветеринарно споразумение, което да намали граничните проверки и улесни търговията с храни. ЕС вероятно ще настоява за динамично съответствие с неговите регулации и роля на Европейския съд, като компромис може да бъде постигнат в бъдеща рамка за преговори.

3. Придвижване на младите хора

Схема за придвижване за млади граждани под 30 години между Великобритания и ЕС е приоритет за Брюксел. Лондон иска ограничен брой участници и срокове, без да се възстановява пълната свобода на движение.

Възможна е и бъдеща дискусия за връщането на Великобритания в програмата „Еразъм+“, както и за по-бърз граничен контрол за британски граждани на летищата в ЕС.

4. Риболов

Разпоредбите за риболова и енергетиката изтичат през 2026 г. и ще трябва да бъдат предоговорени през следващата година. ЕС и особено Франция държат споразумението за рибарството да бъде обвързано със санитарните въпроси, за да се постигне балансиран подход.

5. Енергийно сътрудничество

След Брекзит Великобритания излезе от вътрешния енергиен пазар на ЕС, но вносът на електроенергия достигна рекордни 14% през 2024 г. Страната иска по-гъвкави търговски механизми с Белгия, Франция, Дания и Норвегия, с които е свързана чрез енергийни интерконектори.

6. Въглеродни емисии и климат

Компаниите от двете страни настояват за свързване на пазарите на въглеродни емисии, което може да доведе до по-високи цени във Великобритания, но и до по-добра ликвидност и избягване на гранични такси, които ЕС ще наложи от 2026 г. върху въглеродно интензивен внос като стомана и цимент.

7. Други възможни теми

  • Взаимно признаване на професионални квалификации

  • По-лесни правила за гастролиращи артисти и културни събития

  • Обмен и защита на лични и корпоративни данни

Заключение

Очаква се срещата да бъде по-скоро символична първа стъпка, отколкото форум за финализиране на конкретни споразумения. Тя обаче може да постави основата за нова динамика в отношенията между Великобритания и ЕС — с фокус върху прагматизъм и взаимни интереси, вместо политическа конфронтация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите