Виетнам арестува двама известни потребители на Facebook заради злоупотреба с демократичните свободи

Виетнам арестува двама известни потребители на Facebook заради злоупотреба с демократичните свободи

Полицията във Виетнам е арестувала двама известни виетнамски потребители на Facebook по обвинение в злоупотреба с демократичните свободи, съобщи правителството в събота, предава Ройтерс.

Бившият репортер Труонг Хуй Сан, на 62 г., и адвокатът Тран Динх Триан, на 65 г., са арестувани по обвинения в „злоупотреба с демократичните свободи с цел накърняване на интересите на държавата“, се казва в изявление на правителството.

Въпреки мащабните икономически реформи и все по-голямата отвореност към социалните промени, управляващата комунистическа партия във Виетнам запазва строга медийна цензура и не търпи почти никаква критика.

В изявлението се казва, че Сан и Триан са публикували във Facebook статии, които нарушават интересите на държавата и законните права и интереси на организации и физически лица, без да се уточняват подробности.

Постовете на Сан и Триен във Facebook често са критични към администрацията и правоприлагащите органи. Техните профили във Facebook със стотици хиляди последователи изчезнаха от платформата преди по-малко от седмица, което породи слухове за техния арест.

Съобщението за арестите идва, след като в четвъртък Народното събрание на Виетнам одобри новия министър на полицията. Преди повече от две седмици пък - в условията на засилени политически сътресения - бяха назначени нов държавен глава и нов председател на парламента.

В съботното изявление на правителството се казва, че полицията е претърсила домовете на Сан и Триен и че се провежда допълнително разследване.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Скандалният инфлуенсър Анрю Тейт остана без шофьорска книжка в Румъния
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Защо Германия иска да отмени един от националните си празници?