Замърсяване на въздуха: Мегаполис във Виетнам забранява бензиновите автомобили и мотоциклети
Властите във виетнамския мегаполис Хошимин ограничава използването на превозни средства, задвижвани с бензин, в центъра на града и възнамерява да ускори прехода към електрически превозни средства, съобщава изданието Nikkei Asia.
От януари 2027 г. се предлага да се забранят превозните средства, задвижвани с бензин, през пиковите часове в зоните с ниски емисии. Пилотният проект ще започне в квартал Кан Джио, а след това ограниченията ще бъдат разширени до центъра на града, съобщава изданието, позовавайки се на инициатива на изследователски институт, подкрепен от градската управа. До 2027 г. се планира делът на електрическите мотоциклети, използвани от работещите граждани и такситата, да се увеличи до 50%, а през 2030 г. - до 100%.
За да се наложат забраните, градът планира да използва улични камери и глоби, както и да развие инфраструктура за зареждане, като са планирани над 1300 станции. Тези мерки се предприемат на фона на влошаващо се качество на въздуха, но преходът е усложнен от високия дял на мотоциклети с бензинов двигател, недостига на зарядни станции и забраните за електрически превозни средства в някои жилищни сгради поради опасност от пожар. Властите също така въведоха субсидии и стимули за шофьори с ниски доходи.
През 2024 г. Nikkei Asia съобщи за планове в столиците на Индия, Тайланд и Виетнам за въвеждане на пътни такси в централните райони, за да се намали задръстването и да се намалят емисиите на въглероден двуокис. Замърсяването на въздуха в град Ханой, Виетнам, се счита за едно от най-тежките в света. През зимата на 2025 г. градът за кратко се превърна в най-замърсения град в света. NBC News, позовавайки се на Световната здравна организация, съобщи, че над 60 000 смъртни случая годишно във Виетнам са свързани със замърсяването на въздуха.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Румен Радев: Започваме работа по Бюджет 2027
България |Тръмп заяви, че ще позволи на Украйна да произвежда ракети Patriot, но това никак няма да е лесно
Свят |Светослав Бенчев: България може да бъде успешен център за търговия с природен газ
Енергетика |Замърсяването с фасове, пластмасови капачки и сламки е сериозна заплаха за гръцките плажове
Свят |Акциите на SpaceX паднаха под дебютната цена от $148 след двудневен спад, последвал включването им в Nasdaq-100
Финанси |На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
На днешната дата |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
България |Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Мениджмънт |Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Автомобили |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Любопитно |Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Свят |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Свят„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
ПодкастиМарта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
ЕСИграта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
ЛюбопитноТурция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
ЛюбопитноПрезидентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
СвятРоналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
СпортКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Рени Пейчева от ПроКредит Банк: Лидерът, който не чака промяната, а я създава
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Коментари
Няма въведени кометари.