Жертвите на пожарите на хавайския остров Мауи станаха 93
Броят на жертвите от горските пожари на остров Мауи станаха 93-ма. Роднините на изчезналите трескаво търсят признаци, че близките им още са живи, а оцелелите се борят с мащабите на бедствието и търсят утеха на църковни служби, предаде Ройтерс.
Дни след като огненият ад унищожава голяма част от историческия курортен град Лахайна пожарникари продължават да се борят с огнищата, а обучени кучета претърсват изпепелените руини на града в търсене на жертви.
Броят на загиналите превърна пожара в най-лошото природно бедствие на Хавайските острови, надминавайки цунамито, което уби 61 души през 1960 г., година след като Хавайските острови станаха щат на САЩ.
Това беше и най-големият брой смъртни случаи от горски пожар в САЩ от 1918 г., когато 453 души загинаха при пожара в Клокет в Минесота и Уисконсин, според данни на Националната асоциация за противопожарна защита.
Много от оцелелите отидоха на неделните църковни служби, включително Аканеси Ваа, на 38 години, която каза, че семейството й е заседнало в задръстване, докато се е опитвало да избяга от пламъците. Ваа, съпругът й и децата й на 15, 13 и 9 години прибягват до бягство пеша и прескачат ограда, за да се спасят. "Цялата тази пепел ще се превърне в красота. Знам, че Лахайна ще се върне 10 пъти по-силен", каза Ваа, след като посети църквата в Кралската катедрала в Кахулуи.
Вкопчени в надеждата да намерят изчезнали оцелели, хората претърсиха онлайн база данни, съдържаща хиляди имена на хора, които са били открити, както и на тези, които остават в неизвестност.
Семейства и приятели се мобилизираха в социалните медии, споделяйки информация за изчезналите си близки, молейки за помощ за откриването им.
Стотици хора все още са в неизвестност, но точният им брой остава неясен.
Губернаторът на щата Хавай Джош Грийн отново обеща да разследва действията за справяне с пожара, както и системите за спешно известяване, е, след като някои жители се усъмниха дали е могло да се направи повече, за да бъдат предупредени. Някои жители казаха, че не са били предупредени и описаха ужаса, който изпитали, виждайки как пламъците поглъщат града им за броени минути. Други потърсили спасение във водите на Тихия океан, за да избягат.
Сирените, разположени около острова, предназначени да предупреждават за предстоящи природни бедствия, никога не са звучали, а широко разпространените прекъсвания на електрозахранването и мобилната мрежа възпрепятстват други форми на предупреждение.
Разходите за възстановяването на Лахайна се оценяват на 5,5 милиарда долара, по данни на Федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA). Над 2200 сгради са повредени или разрушени, изгорели са над 2100 акра (850 хектара) площи.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.