Зноят в Китай извади на бял свят три огромни будистки статуи и остров

Зноят в Китай извади на бял свят три огромни будистки статуи и остров

Зноят в Китай извади на бял свят три огромни будистки статуи и остров

Три огромни будистки статуи на 600 години се появиха в коритото на река Яндзъ край югозападния китайски град Чунцин. Руслото на реката пресъхна, вследствие на незапомнената суша в Поднeбесната империя, съобщи държавната информационна агенция Xinhua.

Трите статуи са открити на най-високата част на остров, наречен Foyeliang, и датират от периода на династиите Мин и Цин. Една от статуите изобразява монах, стъпил върху пиедестал от лотос.

Яндзъ, третата по дължина река в света, е една от няколкото в Китай, които пресъхнаха по време на екстремната гореща вълна, причинена от изменението на климата. Температурите в някои градове преминаха 104 градуса по Фаренхайт (40 градуса по Целзий – бел.р.). Валежите в басейна на Яндзъ са с около 45% по-ниски от обичайните през юли и август. Синоптици предупреждават, че знойната жега ще продължи и през септември. Властите в провинцията признаха, че са изправени пред „тежка ситуация“. „Има сериозен недостиг на електроенергия поради изключително високите температури и сушата“, се казва в официално изявление.

Река Яндзъ осигурява питейна вода на повече от 400 милиона китайци и е от решаващо значение за глобалните морски маршрути. Тя е една от 66-те реки в 34 окръга в Чунцин, които са пресъхнали, съобщи държавната телевизия CCTV на 19 август.

Безпрецедентната суша в Европа също разкри потънали съкровища. Дунав, който тече от западна Германия към Черно море, е с едно от най-ниските си водни нива от почти век. Корпусите на десетки немски военни кораби, потопени по време на Втората световна война, се появиха в пресъхналото русло на реката близо до Прахово в Източна Сърбия. Много от тях все още съдържат бойни муниции и експлозиви, съобщи СNN.

В Испания пресъхването на язовир доведе до откриването на праисторически каменен кръг, подобен на  Стоунхендж. Оброчището, известно като Долменът на Гуадалперал, вероятно датира от 5000 г. пр.н.е. Камъните се намират на открит ъгъл на водния резервоар Валдеканас в провинция Касерес.

Кръгът от камъни е открит през 1926 г. от немския археолог Хуго Обермайер, но регионът е наводнен през 1963 г. в схема за развитие на селските райони по време на режима на Франсиско Франко. Оттогава е достъпен за археолозите само четири пъти поради променливите нива на водата в язовира.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ