Влак дерайлира във Франция, самолет пламна в Лондон

ЕС

Тежки инциденти почти по едно и също време станаха във Франция и на ленище Хийтроу в Лондон. Пътнически влак дерайлира на около 50 км. южно от Париж, на гара Бретини сюр Орж в департамент Есон, предадоха световните агенции. Влакът с около 370 души е излязъл от релсите по неизвестни засега причини на влизане в гарата като се е врязал в пътнически перон с хора.

На място са загинали 7 души. Десетки други са ранени, 12 от които в изключително тежко състояние, а девет – в критично. Броят на загиналите може да нарасне, обяви представител на местните власти Мишел Пузол.

Част от пътниците са блокирани в деформираните вагони, поясни той. По предварителна информация, някои от пътниците са загинали от електрическа, високоволтова дъга от контактната жп мрежа, образувала се при дерайлирането на композицията.

Влакът, пътуващ по направление Париж-Лимож  е навлязъл с висока скорост в гарата и се е разцепил като част от вагоните са продължили да се движат. Няколко вагона са паднали настрани.

В района на произшествието е задействан план за "червена тревога", който предвижда организиране на спасителни операции в случай, че "при инцидента има много жертви", предаде АФП

Движението по линията е напълно блокирано. Президентът Франсоа Оланд отпътува към мястото на катастрофата.

 Приблизително по същото време на лондонското летище Хитроу пламна Boeing 787 Dreamliner, собственост на „Етиопските авиолинии", съобщи Ройтерс. Причината за пожара е прегряване на акумулатора. За щастие, по това време на борда не е имало хора. Заради инцидента Хийтроу временно бе затворено.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Времето: Слънчево и топло по морето, над планините ще правали
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Европейският парламент ще гласува днес доклади за напредъка на седем кандидатки за членство в ЕС
На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
Петролът поевтинява, докато инвеститорите анализират споразумението между САЩ и Иран
Ройтерс: САЩ отлагат включването в черен списък на DeepSeek и повече от 100 фирми, определени като рискове за сигурността
Цитат на деня