Въздухът в 9 от 10 европейски града не става за дишане

Въздухът в 9 от 10 европейски града не става за дишане

Въздухът в Европа продължава да е много замърсен, въпреки всички усилия в посока пречистването му. Макар че държавите съкратиха голяма част от емисиите на вредни химикали, над 90% от жителите на европейските градове са изложени на опасни нива на замърсяване на въздуха, показва ново изследване, цитирано от електронното издание ”Ню сайънс” и Фокус.

Проблемът е толкова сериозен, че Европейската комисия обмисля да затегне правилата за замърсяването на въздуха, но ЕС дори не достига съществуващите сега стандарти.

През последните години Европа направи много срещу замърсяването на въздуха и нивата на много замърсяващи вещества паднаха, показват данни на Европейската агенция по околната среда (ЕАОС).

Работата по пречистването на въздуха ни обаче далеч не е приключила. Според ЕАОС най-големият замърсител на въздуха в Европа са малки частици, известни като PM2.5. Опасно високи са и концентрациите на тропосферен озон.

Нивата на PM2.5 са най-високи в източноевропейските държави, като България и Полша. Тропосферният озон пък е основен проблем в Италия.

Въздухът в България е на-мръсният в Европа, предупреждава в. "Ню Йорк таймс". В него е измерена най-високата концентрация на двете основни разновидности на частици - малки въздушни капчици или частици газ, които идват от комините, ауспусите на колите или от други източници. Те могат да доведат до здравословни проблеми – от астма до рак. България също така има най-високата концентрация на въглероден окис и серен двуокис във въздуха, предупредиха американците евентуалните желаещи да пътуват за страната ни.

На територията на София действат над хиляда промишлени предприятия. Не по-малко от 200 от тях изхвърлят значителни количества замърсители на въздуха, предупреждават от Софийска община. Важно е обстоятелството, че над 60% от предприятията се намират сред жилищните квартали на града или в непосредствена близост до тях. Практически всички индустриални зони на столицата включват и жилищни квартали.

Официално публикуваните данни показват, че след 1989 г. се наблюдава значително намаляване на замърсяването на въздуха в цялата страна и подобряване на качеството на въздуха в населените места, включително и в София. Това се дължи повече на икономическия спад, отколкото на взетите екологични мерки, смятат общинарите. Замърсяването на въздуха от автотранспорта ще става все по-сериозен проблем, подобно на всички големи градове в света. 

Публикациите на международните организации в тази област включват София в групата градове в Европа с опасно високи нива на смог. Експертите предупреждават, че методите на проследяване на замърсяващите вещества у нас трябва да се усъвършенстват, за да може да се изготви по-ясна стратегия за справянето с тях. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ