Големият адронен колайдър се е доближил до откриването на Хигс бозона

Големият адронен колайдър се е доближил до откриването на Хигс бозона

Големият адронен колайдър, най-големият ускорител на частици в света, е регистрирал примамващи флуктуации, които може да са, или да не са, насоки за откриване на хипотетичната елементарна частица Хигс-бозон (Higgs boson), съобщи BBC.

Учените обаче  предупреждават, че в данните не бива да бъде инвестиран прекален ентусиазъм, тъй като подобни флуктуации са били наблюдавани и преди, без да доведат до желаните резултати.

„Дори случаят да е такъв, ако субатомната частица действително съществува, й остават все по-малко места, където да се скрие”, заяви директорът на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН), която управлява колайдъра.

Според експерта ускорителят е успял да ограничи още повече „огромния масив”, където бозонът може да се намира.

Хигс бозонът е хипотетична масивна скаларна елементарна частица, чието съществуване е предсказано от т.нар. стандартен модел (основен модел във физиката на елементарните частици). Той е единствената елементарна частица от стандартния модел, която още не е наблюдавана експериментално.

Ако бъде установено, че съществува, това би изяснило как по принцип частици без маса (с нулева маса в покой) успяват да създадат маса в материята. По специално, Хигс бозонът би обяснил разликата между нулевата маса в покой на фотона и сравнително масивните W и Z бозони. Масите на елементарните частици, както и различията между електромагнетизма (с носител фотона) и слабото ядрено взаимодействие (с носители W и Z бозоните), са от критично значение за структурата на микроскопичната (а оттам и на макроскопичната) материя. Така че, ако съществува, Хигс бозонът ще е неделима и вездесъща част от материалния свят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ