Едно опасно закъснение, което погуби хиляди човешки живота
Хиляди смъртни случаи от глад в Източна Африка миналата година можеше да бъдат предотвратени, ако международната общност се бе вслушала в ранните предупреждения на две водещи британски организации за помощ, предава BBC.
Организациите Oxfam и „Спасете децата“ отчитат, че е отнело повече от шест месеца на агенциите за помощ да се задействат след предупрежденията за предстоящия гибелен глад. В резултат на забавянето между 50,000 и 100,000 души са загинали в Кения, Етиопия и Сомалия. Правителствата, донорите, Организацията на обединените нации и неправителствените организации трябва да се поучат от грешките си, казват двете организации сега.
Доклад, озаглавен "Едно опасно закъснение" показва, че част от проблема е, че правителствата на Кения и Етиопия не желаят да признаят мащаба на бедствието.
"Много донори искат доказателства за хуманитарната катастрофа, преди да се задействат за да я предотвратят", пише в доклада. "Сложните системи за ранно предупреждение, първи прогнозираха нуждата от спешна помощ най-рано през август 2010 г., но в пълен мащаб отговорът на тези призиви стартира през юли 2011 година", се посочва още в него. По това време процентът на хората, страдащи от недохранване в някои части на Източна Африка са надвишили критичня праг на спешност.
В един момент по време на кризата в Източна Африка с глада ООН изчисли, че 10 милиона души имат нужда от хуманитарна помощ.
Стотици хиляди бежанци отидоха в лагери в търсене на храна, особено от тези части на Сомалия, където правителствените сили се борят с ислямистката групировка Ал Шабаб. "Всички членове на международната система трябва да подобрят способността си да предотвратяват последиците от най-тежките кризи, преди те да се случат", се казва в доклада. "Мащабът на смъртта и страданието, и финансовите разходи, би могъл да бъде намален, ако системите за ранно предупреждение се задействат по-рано и получат внимание."
"Великобритания поведе света в борбата с несигурността на прехраната в Източна Африка през последната година и ние продължаваме да призоваваме другите да дадат приоритет на този критичен въпрос", коментира британският секретар на международно развитие Андрю Мичъл.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.