ЕС затяга правилата срещу прането на пари

ЕС затяга правилата срещу прането на пари

Годишно прането на пари възлиза на 2,5% от световния БВП. Числото бе съобщено по време на обсъждането и приемането от Европейския парламент на директива с нови по-строги правила срещу прането на пари.

Тя е четвърта поред и нов момент в нея, че всички страни членки ще бъдат задължени да поддържат централни регистри с имената на действителните собственици на търговски дружества и други юридически лица, както и на тръстове. Изрично се уточнява, че под „действителен“ собственик се има предвид кой всъщност притежава и контролира компанията и нейните дейности и в крайна сметка разрешава сделки, независимо дали собствеността се управлява директно или чрез упълномощено лице.

Първоначалният проект на правилата, формулиран от Европейската комисия, не включваше създаването на такива регистри, разпоредбата беше предложена от евродепутати по време на преговорите.

Директивата изисква също така банките, одиторите, адвокатите, агентите на недвижими имоти и казината да бъдат по-бдителни за съмнителни транзакции, извършвани от техните клиенти.

Националните регистри ще бъдат достъпни за компетентните органи и техните отдели за финансово разузнаване (без никакви ограничения), за „задължени субекти“ (като например банки, които извършват комплексна проверка на клиентите си) и за граждани (въпреки че публичният достъп може да се разрешава след онлайн регистрация и заплащане на административна такса).

За да получи достъп до регистъра, всеки гражданин или организация (например разследващи журналисти или неправителствени организации) при всеки случай трябва да докаже „законен интерес“ за предполагаемо пране на пари и финансиране на тероризма и за предшестващи престъпления като корупция и данъчни измами.

Тези лица ще могат да получават достъп до информация за името на действителния собственик, месец и година на раждане, националност, държава на пребиваване и детайли за собствеността. Изключения за правото на достъп са възможни, но само „в отделни случаи и при изключителни обстоятелства“. Информацията за тръстове в националните регистри ще бъде достъпна само за отговорните институции и „задължени субекти“.

Текстът предвижда специални правила за информацията, отнасяща се до политически значими личности, т.е. хора, изложени на по-висок риск от корупция, заради заеманите от тях политически позиции - президенти, членове на правителството, върховни съдии, депутати, както и членовете на техните семейства. Когато налице са такива високо рискови бизнес отношения с подобни лица, трябва да се предприемат допълнителни мерки, като например да се установи източникът на богатството и на средствата, се посочва в директивата.

Държавите членки ще имат две години да транспонират в националните си законодателства новите, по-строги правила срещу прането на пари. Регламентът за паричните преводи следва да бъде приложен пряко във всички страни членки 20 дни след публикацията му в Официалния вестник на ЕС.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ